بانک مرکزی اعلام کرد؛

تأمین تقاضای بازار ارز، ادامه دارد/ حجم تقاضای روزانه بازار رسمی اسکناس بین ۵تا ۸میلیون دلار

بررسی‌های میدانی حاکی از آنست که حجم معاملات اسکناس در بازار غیررسمی بسیار پایین بوده و حجم تقاضای روزانه در بازار رسمی اسکناس نیز طی چند روز اخیر رقمی بین ۵تا ۸میلیون دلار بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، این بانک در راستای وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود و سیاست‌های کلان اقتصادی، علی‌رغم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، سیاست تسهیل تجارت، حفظ ارزش پول ملی و قدرت خرید خانوارها و صاحبان کسب وکار، تعادل منابع و مصارف ارزی و کمک به رشد اقتصادی  را دنبال می‌کند. 

در این زمینه بخوانید

دست بالای بازارساز برای کنترل نوسانات نرخ ارز

بنابراین، در این شرایط سخت جنگ اقتصادی، سیاستگذار پولی نمی‌تواند صرفاً دنباله‌رو شاخص ارزی اسکناس و حواله در  بازار غیررسمی ارز باشد، چراکه شکل‌گیری نرخ‌های اسمی بالای ارز در بازار یاد شده، عمدتاً ناشی از انتظارات و نه عوامل بنیادین، کمکی به ایجاد و حفظ ثبات در بازار ارز و بخش های واقعی و مالی اقتصاد نخواهد کرد و اقتصاد ایران را با چالش های جدی مواجه خواهد ساخت.
در این راستا، بانک مرکزی متناسب با شرایط و روند امروزه بازار نسبت به تأمین تقاضاهای واقعی ارز به صورت اسکناس و حواله اقدام کرده است. بنابراین سیاست این بانک حفظ ثبات بازار ارز براساس عوامل بنیادین است. 
در پایان یادآور می‌شود، بازار اسکناس توسط بازارساز در حال اشباع شدن است و به نظر می‌رسد بازارساز با این اقدام دست دلالان را از بازار کوتاه کرده است و تأمین نیازهای ارزی متقاضیان واقعی توسط نظام بانکی و شبکه صرافی‌های مجاز به نرخ بازار و براساس عوامل بنیادین ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • رضا
    ۰ ۰

    یادش بخیر دلار اینقدر ارز ن بود که هر ماه با دوستان حقوقامون را میگرفتیم ۵۰۰ هزار تومنش رو میدادیم میرفتیم تایلند و به اندازه ۱ میلیون تومن هم لباس میاوردیم ...دلار ۱۰۰۰ تومنی کی برمیگردی ..دلمون واسه تایلند تنگ شده