کد خبر 487491

کسی پاسخگو نیست؛

سکوت عجیب گمرک در خصوص یک ترخیص خاص

گمرک ایران تا کنون درخصوص ابر پرونده "ترخیصِ بیش از ۸۰ هزار تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی بدون مجوز بازارگاه" هیچ گونه توضیحی ارائه نکرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اوایل آبان ماه معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی در مکاتبه ای با رئیس کل گمرک تأکید کرد، بر اساس مصوبه مرداد ماه 98 هیئت دولت در خصوص تنظیم بازار نهاده‌های کشاورزی، می‌بایست تمامی نهاده‌های دامی اعم از ذرت و جو و... با مجوز معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی ترخیص گردد.

در ادامه این مکاتبه آمده است، با توجه به اطلاعات استخراج‌شده از سامانه یک شرکت واردکننده از خرداد ماه به بعد اقدام به ترخیص 81هزار تن نهاده ذرت بدون اخذ مجوز از معاونت مذکور کرده است.

در ادامه گیلان‌پور معاون وزیر جهاد کشاورزی، خواستار برخورد با عوامل خاطی ترخیص 80هزار تن ذرت، بدون مجوز عرضه در بازارگاه شد.

مشخص نیست چرا مسئولان  گمرک ایران در خصوص این پرونده مهم که به صورت مستقیم با سفره مردم در ارتباط است هیچ گونه توضیحی ارائه نمیکنند. هرچند بررسی اسناد نشان میدهد در ستاد گمرک ایران نیز صحت کلیت موضوع تایید شده اما اینکه هیچ اطلاعاتی در خصوص متخلفان و شرکت مذکور داده نمیشود بسیار جای تعجب دارد.

چندی قبل نیز پرونده مشهور  یک کالای اساسی دیگر در گمرک ایران مطرح شد اما بعد از مدتها سکوت در نهایت در این خصوص  اعلام موضع شد. اما این بار با یک پرونده جدی در خصوص ارز 4200 تومانی مواجه هستیم که احتمالا مسئولان فکر میکنند با سکوت در خصوص آن مانند بسیاری از پرونده ها در لا به لای اخبار کم رنگ خواهد شد.

گفتنی است، در این بین جای تعجب از برخی نمایندگان مجلس است که چرا در این حوزه اظهار نظر رسانه‌ای جدی  و عمومی نداشته اند.

بر اساس مصوبه هیئت دولت، کالای موضوع قاچاق کالای تولید داخل یا وارداتی است  که به صورت تجاری بر خلاف ضوابط تعیینی دولت خرید، فروش  حمل یا نگهداری شود. با وجود این مصوبه و تعریف زیر حالا باید مسئولان گمرک در خصوص قاچاق بودن محموله ای که معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص آن اظهار نظر صریح کرده است پاسخگو باشند.

VIR8KTYOtZY7

بیشتر بخوانید
ارسال نظر