کد خبر 487097

در هشت ماه نخست سال رخ داد؛

صادرات ۶۵هزار تن کالا از مرز بازرگان

بررسی عملکرد مهمترین مرز زمینی کشور نشان می‌دهد، در هشت ماه نخست سال حدود ۶۵هزار تن کالا از مرز بازرگان به صورت قطعی صادر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عملکرد گمرک بازرگان نشان میدهد طی هشت ماهه (آبان ماه) سال 1399 به وزن 65،530 تن کالا با ارزش 770،459،127،700 تومان معادل 183 میلیون دلار، به خارج از کشور صادر گردیده است که (نسبت به مدت مشابه سال 1398) از نظر وزن 44 درصد کاهش داشته است.

همچنین طی هشت ماهه آبان ماه سال 1399، 178،196 تن کالا به ارزش معادل244 میلیون دلار از گمرک بازرگان به داخل  از کشور وارد گردیده است که از نظر وزن 48 درصد و ارزش دلاری 42 درصد کاهش داشته است.

بررسیها نشان میدهد در 8 ماهه ابتدای سال حدود بیش از 3 میلیون تن گاز طبیعی از این مرز مهم به ترکیه صادر شده است که البته به لحاظ ارزش نسبت به قبل کاهش 17 درصدی داشته است.

لاذم به ذکر است، در حوزه قضایی گمرک بازرگان تعداد کلی پروندههای تشکیل شده کاهش یافته است اما از نظر ارزش پرونده شاهد رشد 282درصدی (برای پرونده ها با ارزش بیش از بالای ده میلیون) بودهایم.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

به گفته بازگیر مدیر کل گمرک بازرگان، عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرک، محصولات پتروشیمی، محصولات نباتی، محصولات کشاورزی، محصولات سنگی، اشیاء سرامیکی و شیشه ای، قراضه و ضایعات از آهن و فولاد و محصولات نساجی بوده است.

وی گفت: بیشتر کالاهای وارد شده (در هشت ماهه سال 1399) شامل وسایل مکانیکی اجراء و قطعات آنها، ماشین آلات و دستگاه های برقی، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد، مواد پلاستیکی، عصاره رنگ و مرکب، وسایل نقلیه زمینی، پارچه، مصنوعات گلدوزی و قلابدوزی، الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیریکسره، آ لومینیوم و مصنوعات از آلومینیوم، کائوچو و اشیای ساخته شده از کائوچو، نیکل و مصنوعات از نیکل، مصنوعات گوناگون از فلزات معلولی، سنگ فلز جوش و خاکستر آن و غیره بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر