کد خبر 482521

قیمت‌های لاکچری برای شکلات صبحانه

شکلات صبحانه امروزه به یکی از خوراکی‌های محبوب خیلی از خانواده‌ها مخصوصا بچه‌دارها تبدیل شده و فراوانی رو به رشد برندهای تولیدکننده این محصول نشان می‌دهد روی فروش آن می‌توان حساب ویژه‌ای باز کرد، البته اگر گرانی بگذارد.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، از ابتدای امسال افزایش چندبرابری قیمت، به قاعده‌ای تبدیل شده که استثنایی ندارد و تمام کالاها با درصدهایی کمتر یا بیشتر از آن تبعیت کرده‌اند. 

لبنیات از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین کالاهای سبد مصرف خانوار هم مخصوصا در بخش اقلام غیریارانه‌ای، چندین مرحله گرانی را ازسرگذرانده و بعضی اقلام تقریبا هرماه درصدی از افزایش قیمت را به‌خود دیده‌اند، ازجمله خامه‌های شکلاتی 100گرمی پاک و میهن که در یکماه اخیر 2هزار تومان گران شده‌اند و قیمتشان در سوپرمارکت‌ها تا لحظه تنظیم این گزارش 5هزار تومان است. از لبنیات و خامه که بگذریم سایر انواع شکلات و مخصوصاً شکلات صبحانه هم در 6ماه گذشته بیش از 50درصد و نسبت به سال گذشته بیش از 100درصد افزایش قیمت داشته‌اند. این افزایش در تمام برندها کمابیش رخ داده و طبیعتا برندهای خارجی را هم دربرگرفته است. به‌طور مثال از بین ایرانی‌ها، قیمت کرم کاکائو فندقی کوپا سال گذشته 14هزار تومان بود درحالی‌که امروز یک شیشه 170گرمی از همین محصول با قیمت 22هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت یک شیشه 350گرمی شکلات صبحانه کاکائو کنجدی فرمند تا سال گذشته 25هزار تومان بوده و همین محصول الان در سوپرمارکت‌ها 35هزار تومان فروخته می‌شود البته با 20گرم کاهش وزن. ظاهرا یکی از راه‌های مدیریت هزینه برای شرکت‌های صنایع غذایی کاستن از وزن محصولات به‌طور نامحسوس است. با این ترفند مشتری هم تا خرید امسالش را با شیشه به جا مانده از سال قبل مقایسه نکند، متوجه تغییر وزن کالا نمی‌شود. در عین حال درصد افزایش قیمت کمتر خواهد بود. البته این تغییر وزن شیشه همه برندها را شامل می‌شود و مختص فرمند نیست. در زمینه شکلات صبحانه، قله قیمت در اختیار برند خارجی نوتلاست و در میان ایرانی‌ها تفاوت نرخ چندانی به چشم نمی‌خورد. نگاهی به سوپرمارکت‌ها نشان می‌دهد رتبه اول تنوع محصول همچنان در اختیار فرمند است اما کوپا، پارمیدا، سوربن کاله، لپ لپ و همچنین برند مین‌دلا، که طراحی شیشه و لوگوی آن به‌طور 100درصد از نوتلا تقلید شده نیز هرکدام سهمی از بازار را در اختیار دارند. مین‌دلا قیمت‌های بالاتری از سایر برندها برای محصولات عرضه شده تعیین کرده است.به‌طور مثال یک شیشه 330گرمی شکلات کاکائو فندقی این برند 65هزار تومان قیمت خورده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر