کد خبر 480057

سئو تیر:

انبار در یک کارخانه داروسازی از مهم ترین بخش هایی است که باید کلیه استانداردها در آن رعایت گردد. انبار مواد اولیه مواد دارویی،  انبار مواد اولیه بسته بندی،  انبار قرنطینه، انبار محصول، انبار کالاهای عمومی،  انبار مواد شیمیایی، انبار قطعات و لوازم، و حتی سردخانه های نگهداری دارو ، مجموعه انبارهای یک کارخانه داروسازی را تشکیل می دهد. حجم بالای تخلیه و بارگیری در انبار کاخانجات صنایع بهداشتی و دارویی از یک سو و چیدمان قفسه ها، تعمیرات و نگهداری از سوی دیگر، صاحبان این مشاغل را ترغیب به استفاده از محصولات کلایر می نماید.

این روزها همه در حال عادت کردن به این اپیدمی یعنی ویروسی بنام کرونا هستیم، این عادت، عادت خوبی نیست ولی آنچه که باعث شده است تا این حرف را بزنیم این است که توان بسیاری از مردم، مسئولین و جامعه صنعتی معطوف به موارد بهداشتی و پزشکی شده است. هر روز می­شنویم که در فلان گوشه جهان، داروی کرونا تولید شده است و چندی بعد تکذیبیه ها شروع می شود .

1

کرونا در کنار آسیب و تهدیدات بسیاری که در جوامع مختلف داشته است، فرصت های مناسبی را نیز در بخش های دیگر سیستم شغلی کشورها پدید آورده است. بهبود سیستم های آنلاین آموزشی، ایجاد فروشگاه های اینترنتی مشاغل مختلف و تولید ۲۴ ساعته لوازم بهداشتی و پزشکی برای مقابله با کرونا از فرصت های شغلی است که در این زمان بوجود آمده است.

کارخانجات داروسازی و لوازم بهداشتی این روزها وظیفه سنگینی دارند و یکی از این وظایف، رعایت استانداردهای کامل بهداشتی همزمان با حفظ سرعت تولید محصول می باشد. بگذارید با هم مروری بر ایجاد یک کارخانه لوازم بهداشتی و دارویی داشته باشیم. در طراحی کارخانه داروسازی نکاتی که در طراحی، ساخت و معتبرسازی باید مدنظر داشت که از بسیاری جهات، متفاوت از صنایع دیگر است. در صنایع دیگر مقررات و قوانین مرتبط با ایمنی، ملاحظات محیطی و استانداردهای تولیدی کمتر می باشد. رعایت اصول GMP در هر کارخانه داروسازی یکی از مواردی است که باید حتما در نظر گرفته شود. اصول GMP عوامل کنترلی هستند که بر کل عملیات تولید و کنترل کیفیت تمرکز دارند و نه بر یک فرآیند خاص. GMP رکن تولید محصول سالم می باشد که به ایجاد و نگهداری زیر ساخت های مناسب برای تولید شامل ماشین آلات، محیط، تجهیزات، نیروی انسانی و... می پردازد.

از این رو نگهداری و تعمیرات ماشین آلات، وجود سیستم انبار مناسب و به روز در کارخانجات داروسازی و لوازم بهداشتی، نظافت و بهداشت محیطی، سرعت و ایمنی در بارگیری در کمترین زمان ممکن و استاندارد تولید از مهم ترین مواردی است که در این روزهای کرونایی باید به آن توجه شود. بگذارید با همدیگر به برخی از استانداردها در کارخانه های داروسازی و لوازم بهداشتی بپردازیم:

2

۱- نظافت و بهداشت محیط

  • کلیه درها باید قابل شستشو و گندزدایی بوده و جنس آنها از مواد زنگ نزن و نفوذ ناپذیر به آب باشند.
  • کلیه پنجره ها باید دارای اندازه مناسب، قابل شستشو، نظافت و ضدزنگ بوده و به گونه ای طراحی شود که از ورود و تجمع گرد و غبار و آلودگی به داخل سالن تولید ممانعت نماید.
  • در واحدهایی که از تانکهای رو باز برای فرمولاسیون و تهیه محصول استفاده می شود باید کلیه تیرها، لوله ها یا سایر اجزای ساختمان زیر سقف کاذب جا سازی شوند ویا آنکه درقسمت بالای خط تولید از پوشش (COVER) قابل شستشو و تمیز کردن استفاده شود.

۲- فضای تعمیرگاهی

  • فضای مورد نیاز جهت تعمیر دستگاه ها خصوصاً وقتی وسایل حجیم برای جابجایی مورد استفاده باشند.
  • فاصله لازم از دیوارها و درهای سالن تولید برای تعمیرات ماشینالات .
  • فضای سرویس تجهیزات حمل بار و نفر مثل لیفتراک، بالابر هیدرولیکی، نقاله­ها، پالت برها و ...

۳- سیستم تهویه 

وجود تهویه کافی و مناسب سبب می گردد که بخار آب از ساختمان واحد تولیدی خارج شده و از اشباع بخار آب جلوگیری بعمل آید و از آنجا که خارج نمودن بخار آب از ساختمان واحد تولیدی به وسیله دریچه معمولی مشکل است، باید در نقاط مختلف ساختمان واحد تولیدی، هواکش های مجهز به فن و یا هواساز نصب شود تا بخار را به طرف لوله های هواکش رانده و از ساختمان خارج نماید. تمامی شکاف ها و منافذی که در سقف ها و قسمتهای فوقانی ساختمان به منظور ورود وخروج هوا تعبیه شده اند، باید مجهز به بادگیر و توری سیمی بوده تا از ورود جوندگان و پرندگان ممانعت بعمل آید و باید دقت شود که منافذ آن در صورت‌ مسدود شدن، تنظیف و یا تعویض شوند. همچنین نصب و ساختار هواکش ها باید طوری باشد که مانع ورود باران به ساختمان شود. 

۴- سیستم انبار

انبارهای یک کارخانه داروسازی یا لوازم بهداشتی از مهم ترین بخش هایی است که باید به آن توجه ویژه شود. جلوگیری از ورود گرد و غبار، توجه به سیستم های روشنایی و تهویه، وجود سیستم های اطفاء حریق، دقت به دمای مناسب برای جلوگیری از فاسد شدن مواد اولیه و یا محصولات، توجه ویژه به نظافت انبار و نیز سرعت ورود، چیدمان و خروج کالا از انبار بویژه در زمانی که سرعت تولید افزایش می یابد از نکاتی است که باید به آن توجه شود.

3

نقش بالابرها در صنایع داروسازی و بهداشتی

یکی از مهم ترین تجهیزات جانبی در کارخانجات دارویی و بهداشتی، بالابرهای نفربر هستند. فرض کنید در قسمت نظافت و بهداشت محیط بخواهید درها و پنجره های در ارتفاع را شستشو بدهید، یا در قسمت تجهیزات تولید، دستگاه ها دچار مشکلی شوند که نیاز به تعمیر داشته باشند. سیستم تهویه هم از این قاعده مستثنی نیست. این سیستم بسیار حیاتی و مهم است و با توجه به اینکه نیاز است که همیشه آنلاین و درست کار کند، باید در مواقع فورس ماژور تعمیرات به سرعت و  با ضریب ایمنی بالا انجام گیرد. چیدمان و کنترل مستمر انبارها هم که اهمیت ویژه دارد.  تمامی این موارد با استفاده از بالابر هیدرولیک نفری بسیار سریع تر و آسان تر انجام خواهد شد.

بالابرها یک کاربرد دیگر نیز در برخی از کارخانجات دارویی و بهداشتی دارند و آن هم انتقال مواد اولیه به مخزن دستگاه های خط تولید یا بسته بندی است. می دانیم، این مواد در بسیاری از موارد، به شکل پودری یا گرانولی بوده و حالت توده ای دارند و از آن جا که عموماً مخزن های مورد نظری که این مواد باید به آن ها منتقل شوند، نسبت به سطح زمین، در ارتفاع نسبتاً بالایی قرار می گیرند، استفاده از بالابر نفری گزینه مناسبی به نظر می آید.

چه بالابرهایی در صنایع دارویی و بهداشتی کاربرد دارند؟ 

بالابرهای آکاردئونی

بالابر آکاردئونی یا همان بالابر قیچی یکی از مناسب ترین گزینه ها برای صنایع داروسازی و بهداشتی می باشد. این نوع بالابر هیدرولیکی به دلیل ایمنی و ظرفیت بالا، ابعاد مناسب و سکوی کار وسیع بدون شک کار آمد ترین بالابر نفری متحرک به حساب می آید. به کمک این بالابر، تعمیرات، نظافت، چیدمان قفسه ها و سایر امور در ارتفاع بسیار سریع و دور از مخاطرات ایمنی انجام خواهد شد.

4

 

بالابر ستونی

بالابر ستونی یا بالابرهای ریلی با آلومینیوم ساخته می شوند تا سبک باشند و به راحتی توسط نفر جابجا شوند. این نوع بالابرها برای کاربرد های عام و استفاده سبک مناسب هستند. از این نوع بالابرها برای نظافت پنجره ها و درب ها و سرویس روشنایی استفاده می شود.

بالابرهای باری

بالابر باری نیز یکی دیگر از انواع بالابرها است که در صنایع دارویی و بهداشتی بکار می رود.  جابجایی بارهای سنگین و حتی لیفتراک بین طبقات انبار توسط بالابر های باری انجام پذیر است. بویژه بالابر باری آکاردئونی که از ایمنی بالایی برخوردار است. همچنین میز بالابر هیدرولیکی در جای جای خطوط تولید برای بالا و پایین بردن مواد اولیه، محصولات، بسته های بزرگ و ... در این کارخانجات کاربرد دارد.

در پایان باید بگوییم استفاده از بالابرها در صنایع دارویی و بهداشتی یکی از الزامات می باشد و متناسب با هر بخش از این صنعت این بالابرها کاربرد خاص خود را خواهند داشت. از این رو سرعت و ایمنی در انجام کارها،  تسهیل در انجام امور روزمره و فورس ماژور از مواردی است که با انتخاب یک بالابر حرفه ای میسر خواهد بود.

نقش داک لولرها یا هم سطح کننده ها در صنایع دارویی و بهداشتی

داک لولر (همسطح کننده بارانداز) یکی از پر مصرف ترین و کارآمد ترین تجهیزات در کارخانجات دارویی و بهداشتی به شمار می آید. این دستگاه مانند یک پل بین سکوی بارگیری و کفی خودروی باری قرار گرفته و با عبور لیفتراک یا پالت بر، عملیات بارگیری و تخلیه مواد اولیه و یا محصولات را تسهیل می نماید. از عمده دلایلی که کارخانجات صنایع دارویی و بهداشتی علاقمند به استفاده از همسطح کننده ها هستند، جلوگیری از ورود گرد و غبار به محیط حساس آنهاست. داک لولر به دلیل افزایش سرعت بارگیری، زمان باز بودن درب های انبار را به حداقل می رساند. همچنین مصرف انرژی را در سردخانه ها کاهش خواهد داد. سرعت بارگیری و تخلیه به طور محسوسی افزایش پیدا خواهد کرد و مشکلات ایمنی که در بارگیری و تخلیه سنتی وجود دارد مرتفع خواهد شد. با توجه به اینکه حجم خروجی انبارها در کارخانه های داروسازی بسیار زیاد است و شرکت های پخش مختلفی در این حوزه فعالیت دارند، زمان به عنوان یک عامل بسیار مهم در این میان نقش بازی می کند.

5

بیشتر بخوانید
ارسال نظر