کد خبر 475761

مرغ و تخم مرغ با ارز نیمایی چند؟

دولت سالیانه به‌طور متوسط پنج میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه واردات نهاده دامی می‌کند تا بتواند قیمت شیر، گوشت گوساله، مرغ و تخم‌مرغ را ارزان‌تر به دست مردم برساند اما به دلیل چرب بودن فاصله قیمتی نهاده دامی دولتی با نهاده آزاد، این بازار جولانگاه دلالان شده که خروجی‌اش متضرر شدن تولیدکننده و مصرف‌کننده است باید دید در صورتی‌که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را از نهاده حذف کند قیمت این محصولات چه تغییری می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، البته حذف ارز دولتی از کالاهای اساسی مخالفان و موافقان زیادی دارد، رئیس بانک مرکزی معتقد است دولت سالیانه بیش از 15 میلیارد دلار با هدف حمایت از قشرهای جامعه یارانه کالاهای اساسی تخصیص می‌دهد که بهتر است این ارز دولتی حذف شود و دولت مابه‌التفاوت آن را به مردم یارانه پرداخت کند. بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خواستار آن هستند که دولت به جای تخصیص ارز 4200 تومانی کوپن‌های الکترونیکی در اختیار قشرهای ضعیف قرار دهد اما هم رئیس‌جمهور و هم معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کردند که ارز دولتی کالاهای اساسی حذف نخواهد شد. درهرصورت این موضوع مورد وفاق است که تخصیص ارز دولتی برای کالاهای اساسی برای حمایت از قشرهای ضعیف جامعه است و اگر بنا باشد این ارز حذف شود حتماً باید مابه‌التفاوت آن در قالب یارانه یا کوپن های الکترونیکی به قشرهای نیازمند جامعه تخصیص یابد.

 نوسانات قیمت محصولات دامی در استان سابقه چندین ساله دارد اما این تغییرات بعد از دو نرخی شدن قیمت ارز در کشور شدیدتر شده است. دولت از سال 97 همزمان با جهش قیمت ارز متعهد شد 100 درصد نهاده دامی مورد نیاز دامداران کشور را تأمین کند و بر همین مبنا ستاد تنظیم بازار کشور برای 3،2محصول عمده این تولیدات یعنی شیر خام، گوشت مرغ و تخم‌مرغ قیمت مصوب تعیین می‌کند که این قیمت‌ها همواره مورد اعتراض تولیدکنندگان بوده است. زیرا مدعی بودند که دولت در تأمین نهاده دامی تعلل می‌کند و این باعث می‌شود که آن‌ها نهاده را از بازار آزاد تأمین کنند درنتیجه قیمت تمام‌شده محصولات برای دامداران گران‌تر تمام می‌شود و این موضوع  باعث متضرر شدن شان می‌شود. با تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا و تشدید نوسانات قیمت ارز به خصوص از شش ماه گذشته شاهد جهش قیمت محصولات دامی مانند تولیدات لبنی، تخم‌مرغ و گوشت مرغ در کشور و به‌تبع آن در استان بودیم. دامداران مدعی‌اند که دولت تنها 20 درصد نهاده دامی موردنیازشان را تأمین می‌کند اما آن‌ها ناچار هستند خوراک دام موردنیاز خود را از بازار آزاد با چندین برابر قیمت تهیه کنند بازاری که به‌طور مطلق در اختیار دلالان و واسطه هاست.

نهایت این کش‌وقوس‌ها مطرح‌شدن بحث حذف ارز دولتی( دلار 4200 تومانی) برای واردات نهاده دامی است اما حذف ارز دولتی برای واردات نهاده دامی چه تأثیری بر قیمت محصولات دامی مانند لبنیات، گوشت و تخم‌مرغ خواهد گذاشت؟

شیر خام 6400 تومانی با ارز 22 هزارتومانی

اتحادیه دامداران و گاوداری‌های صنعتی استان درباره تغییر قیمت محصولات لبنی و گوشت قرمز در شرایطی که دولت 100 درصد نهاده دامی را تأمین کند یا 50 درصد یا تمام نهاده دامی موردنیاز با ارز نیمایی 22 هزارتومانی تهیه شود،اعلام کرد: درصورتی‌که دولت 100 درصد نهاده دامی را تأمین کند قیمت هر کیلو شیر خام برای عرضه در بازار 3192 تومان خواهد بود و درصورتی‌که دولت 50 درصد نهاده دامی  را تأمین کند قیمت هر کیلو شیر خام در بازار به 4680 تومان خواهد رسید اما اگر دولت همه نهاده را با ارز 4200 تومانی به دامدار تحویل ندهد و دامدار خوراک و نهاده موردنیاز را با ارز نیمایی 22 هزارتومانی تأمین کند به دلیل این که همزمان  با حذف ارز دولتی قیمت دیگر محصولات افزایش  خواهد یافت قیمت  هر کیلو شیر خام  به 6400 تومان خواهد رسید.

اختلاف 1300 تومانی با جهاد

این در حالی است که معاون امور دام جهاد کشاورزی استان قیمت شیر خام را درصورتی‌که دولت تمام نهاده را تأمین کند 3200 تومان و درصورتی‌که دولت 50 درصد نهاده را تأمین کند 3980 تومان می داند و معتقد است اگر دولت هیچ نهاده‌ای را با ارز دولتی تأمین نکند قیمت شیر خام  نسبت به قیمت 3200 تومانی افزایش 62 درصدی خواهد داشت یعنی هر کیلو شیر خام به 5184 تومان خواهد رسید. جعفری معاون امور دام جهاد کشاورزی خاطر نشان می کند اتحادیه گاوداری‌های صنعتی قیمت‌ها اعلامی را به اصطلاح دست بالاگرفته است اما جلالی کارشناس این اتحادیه می‌گوید با حذف ارز دولتی دیگر ملزومات و محصولات هم رشد قیمتی 45 درصدی خواهد داشت که تأثیرشان روی قیمت نهایی شیر خواهد بود.

لاشه‌گوشت گوساله 81 یا 74 هزار تومان؟

اتحادیه دامداران و گاوداری‌های صنعتی استان همچنین در خصوص تأثیر قیمت نهاده دامی بر قیمت گوشت قرمز( لاشه‌گوشت گوساله) نیز اعلام کرد: درصورتی‌که دولت 100 درصد نهاده را با ارز دولتی تأمین کند قیمت هر کیلو گوشت گوساله 63600 تومان  خواهد بود، اگر دولت 50 درصد نهاده را تأمین کند قیمت این محصول به 74900 تومان و درصورتی‌که دولت نهاده با ارز دولتی را حذف کند قیمت هر کیلو گوشت گوساله به 81600 تومان خواهد رسید. قیمتی که معاون امور دام جهاد کشاورزی نیز بر کارشناسی بودن آن صحه گذاشت و اعلام کرد درصورتی‌که دولت ارز 4200 تومانی را از نهاده بردارد گوشت قرمز گوساله 18 درصد افزایش قیمت خواهد داشت که تقریباً تفاوت 10 هزار تومانی باهم دارد ولی جلالی کارشناس اتحادیه دامداران معتقد است جهاد کشاورزی قیمت‌ها را پایین‌تر از قیمت واقعی اعلام کرده است.

تخم‌مرغ 19550تومانی در مرغداری!

اما یکی از پر نوسان‌ترین محصولات دامی چند سال اخیر مرغ و تخم‌مرغ بوده است که مرغداران  عمدترین دلیل افزایش قیمت‌ها را  به کمبود نهاده  گره می‌زنند.اتحادیه مرغداری‌های مرغ تخم‌گذار استان قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری را درصورتی‌که دولت 100 درصد نهاده را با ارز 4200 تومان تأمین کند 10645 تومان و قیمت این محصول را درصورتی‌که دولت 50 درصد نهاده را تأمین کند درمرغداری 14950 تومان اعلام می‌کند. این اتحادیه همچنین قیمت هر کیلو تخم مرغ در مرغداری را درصورت حذف نهاده دامی با ارز 4200 تومان از سوی دولت  19550 تومان برآورد می‌کند.

معاون امور دام استان نیز قیمت هر کیلو تخم‌مرغ را در مرغداری درصورت تامین100 درصد نهاده با ارز 4200 تومان از سوی دولت معادل 11 هزار تومان می‌داند.

جعفری همچنین قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در شرایط فعلی که دولت 50 درصد نهاده را تأمین می‌کند 15500 تومان می‌داند و  اعلام می کند درصورتی‌که دولت ارز 4200 تومانی را از این محصول حذف کند قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری با افزایش قیمت حدود 80 درصدی به 19800 تومان خواهد رسید. قیمت‌های اعلام‌شده برای تخم‌مرغ توسط مرغداران و جهاد کشاورزی تا حد زیادی با هم همخوانی دارد.

مرغ 19500 تومانی در مرغداری

گوشت مرغ یکی دیگر از محصولات دامی استان است که طی همین ماه‌های اخیر با دامنه نوسانات قیمتی 100 درصد افزایش قیمت روبه رو بوده که مرغداران دلیل آن را کاهش جوجه ریزی ناشی از تأمین  نشدن نهاده  های دامی توسط دولت اعلام کرده بودند. انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی استان درباره قیمت هر کیلو مرغ زنده اعلام کرد؛ درصورتی‌که دولت  100 درصد نهاده دامی را با ارز 4200 تومانی تأمین کند قیمت تمام‌شده هر کیلو مرغ زنده در مرغداری  12300 تومان خواهد بود و چنان چه  دولت 50 درصد نهاده را تأمین کند قیمت هر کیلو مرغ زنده به 14950 تومان خواهد رسید. علاوه بر این درصورتی‌که دولت ارز 4200 تومانی را از نهاده موردنیاز مرغدار حذف کند قیمت هر کیلو مرغ زنده در مرغداری به 19550 تومان خواهد رسید. معاون امور دام استان نیز ضمن تایید قیمت‌های اعلام‌شده، قیمت هر کیلو گوشت مرغ درصورتی‌که دولت تمام نهاده را با ارز 4200 تومانی تأمین کند 14هزار تومان و برای مصرف‌کننده 15500 تومان اعلام کرد. جعفری همچنین قیمت هر کیلو گوشت را در شرایط فعلی و درصورت تامین 50 درصد نهاده  از سوی دولت 20 هزار تومان اعلام کرد. این متولی امور دام استان قیمت هر کیلو گوشت مرغ را درصورتی‌که دولت ارز 4200 تومانی را از تأمین نهاده دامی موردنیاز مرغدار حذف کند بین 25 تا27 هزار تومان یعنی افزایش حدود 80 درصدی نسبت به قیمت 14 هزار تومان اعلام کرد.

قیمت ارز 5 برابر می‌شود و قیمت محصول 2 برابر

انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی استان قیمت هر کیلو مرغ برای مصرف‌کننده را بر اساس قیمت مرغ زنده کیلویی 24هزار تومان معادل 34500 تومان می‌داند. یعنی اگر دولت ارز 4200 تومانی را از گوشت مرغ حذف کند، قیمت مرغ از کیلویی 15500 تومان مصوب به 34500 تومان خواهد رسید. درواقع اگرچه قیمت ارز برای واردات نهاده دامی از 4200 تومان به 22 هزار تومان یعنی حداقل پنج برابر افزایش  می یابد اما قیمت مرغ بر اساس ارز 22 هزارتومانی نسبت به قیمت مصوب دو برابر خواهد شد.

رئیس اتحادیه مرغداری‌های مرغ تخم‌گذار همچنین قیمت هر کیلو تخم‌مرغ برای مصرف‌کننده نهایی در فروشگاه‌های سطح شهر  را بر اساس قیمت 19950 تومان در مرغداری حدود 26 هزار تومان با در نظر گرفتن سود 28 درصدی سود چرخه توزیع برآورد می‌کند. به این ترتیب اگر دولت ارز 4200 تومانی را از تأمین نهاده موردنیاز تولید تخم‌مرغ حذف کند، قیمت تخم‌مرغ نسبت به قیمت مصوب 14500 تومانی کمتر از دو برابر افزایش  خواهد یافت درحالی‌که قیمت ارز واردات نهاده  پنج برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

درباره قیمت شیر خام نیز با توجه به این که این محصول به طور مستقیم به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد و پس از طی مراحل فراوری و پاستوریزه شدن در کارخانه‌های لبنیات به بازار عرضه می شود نمی‌توان به‌طور دقیق قیمت شیر برای مصرف‌کننده را برآورد کرد اما امروز که قیمت هر کیلو شیر خام تا سقف 3100 تومان تعیین‌شده است هر کیلو شیر نایلون کامل 800 گرمی پگاه 4500 تومان قیمت‌گذاری می‌شود و اتحادیه گاوداری‌های صنعتی قیمت هر کیلو شیر خام را بر اساس ارز نیمایی 22 هزارتومانی 6400 تومان اعلام کرده هرچند معاون امور دام جهاد کشاورزی استان معتقد است این قیمت‌ها به‌هیچ‌عنوان مورد تایید جهاد کشاورزی نیست.

دستورالعمل‌های محرمانه مصاحبه

برای بررسی قیمت گوشت قرمز( لاشه گوساله بدون استخوان) برای مصرف‌کننده بر اساس قیمت تمام‌شده 81600 تومان نیز سعی کردیم با رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت دامی مشهد مصاحبه کنیم که وی اعلام کرد طبق دستورالعمل برای مصاحبه باید سؤالات را به‌صورت کتبی به اتاق اصناف مشهد منعکس کنید و بنده جواب آن‌ها را خواهم داد و پس از تایید رئیس اتاق اصناف مشهد پاسخ‌ها برای شما ارسال می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر