کد خبر 474233

در نیمه نخست سال؛

تراز تجاری ۳.۲میلیارد دلار منفی شد/ صادرات به ترکیه ۷۱درصد افت کرد

تراز تجاری نیمه نخست امسال منفی ۳.۲ میلیارد دلار است که صادرات به کشور ترکیه بیش از ۷۱ درصد افت نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آمار تجارت خارجی شش ماهه سال ۹۹ نشان می‌دهد، صادرات به ۱۳.۵ میلیارد دلار و واردات نیز بیش از ۱۶.۷ میلیارد دلار رسیده است، در مجموع حجم تجارت از ۳۰.۳ میلیارد دلار عبور کرد.

مهمتر از این آمار مقایسه آن با نیمه نخست سال ۹۸ است تا وضعیت منابع ارزی و تجارت مشخص شود.

طبق آمارها واردات با توجه به سیاست های اتخاذ شده از سوی دولت روند کاهشی داشته و عمده آن معطوف به مواد اولیه واسطه‌ای و تولید است. در عین حال به لحاظ ارزش ۲۱.۶ درصد و وزنی ۱.۲ درصد افت دارد.

آنچه که از واردات نگران کننده تر قلمداد می‌شود، وضعیت صادرات بوده که واسطه تحریم‌ها و شرایط ناشی از کرونا محدودیتهای جدی در مرزها مواجه کرده است.

صادرات نیمه اول ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴.۱ درصد به لحاظ ارزشی و ۳۳.۹ درصد از نظر وزنی کاهش یافته است. در مجموع تراز تجاری ۳.۲ میلیارد دلار منفی است.

افت صادرات در مقابل نیازهای وارداتی باعث برهم خوردن تعادل در بازار ارز می‌شود چرا که در گذشته این ناترازی با دلارهای نفتی جبران می‌شد البته این مسئله فارغ از نقشه ارزی و تحولات در بازار دبی و سلیمانیه عراق و هرات افغانستان تلقی می‌شود.

در کنار این مسئله واردات برخی اقلام که مجوز تامین ارز از طریق بازار نیما را ندارند و بازار آزاد را با افزایش ارز روبرو می‌کند.

جدول ذیل صادرات شش ماه نخست سال ۹۹ را با مدت مشابه سال قبل مقایسه کرده است.

به لحاظ ارزش صادرات به چین ۲۸.۲۶ درصد و عراق ۳۶.۲۹ درصد افت داشته است. همچنین بیشترین کاهش صادرات مربوط به ترکیه با ۷۱.۳۳ درصد ثبت شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر