کد خبر 473881

رونق ساندویچ‌های اداری در روزگار کرونا

غذاهای آماده خیلی وقت است که پایشان به شرکت‌ها، اداره‌ها، دانشگاه‌ها و حتی خانه‌های مردم باز شده است. از تند شدن ریتم زندگی‌های امروزی تا افزایش اشتغال بانوان و پرشمار‌تر شدن زندگی‌های مستقل و دانشجویی، همه و همه تامین وعده‌هایی از خوراک به‌صورت آماده برای یک فرد یا همه افراد خانواده را ضروری و اجتناب‌ناپذیر کرده‌است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری،  برخی شرکت‌های صنایع غذایی با درک این نیاز، از سال‌ها پیش به تهیه انواعی از غذاهای آماده اقدام کردند، غذاهایی که می‌شد آنها را در سوپرمارکت‌ها عرضه کرد تا در دسترس تعداد بیشتری از مردم در همه مناطق باشد. از زمانی که نخستین بسته‌های سالاد الویه و نخستین پک‌های انواع خورش‌ها و خوراک‌های ایرانی در سوپرمارکت‌ها عرضه شد سال‌ها می‌گذرد اما ساندویچ‌ها در این عرصه تازه وارد محسوب می‌شوند. ساندویچ‌های سه گوشی که به نام کلاب شناخته می‌شوند را می‌توان پیشتازان این عرصه دانست که تا یکی دوسال پیش بی‌رقیب بودند اما امروز تنوع ساندویچ‌های سرد در سوپرمارکت‌ها بسیار بیشتر از قبل شده و مهم‌ترین عامل آن هم بدون شک کروناست.

شیوع کرونا با کاهش اعتماد مردم به غذاهای رستورانی و فست فودی، گرایش به خرید انواع ساندویچ‌های بسته‌بندی شده کارخانه‌ای را افزایش داد و این افزایش تقاضا تعداد برندهای فعال در این حوزه و تنوع محصولات عرضه شده در سوپرمارکت‌ها را افزایش داد. نامی‌نو و کاله را می‌توان نخستین برندهایی دانست که در این زمینه دست به‌کار شدند و تنوع غذاهای آماده خود و بعد از آن تنوع ساندویچ‌های خود را افزایش دادند. اما هم‌اکنون غیراز این دو برند، تولیدات شرکت‌های رباط، هرمس، هایدا، دکترویچ و حتی تلاونگ را می‌توان در سوپرمارکت‌ها دید اما با این حال هنوز تنوع در میان محصولات 2 شرکت اولی بیشتر است. قیمت این ساندویچ‌ها تا سال گذشته (البته آنهایی که تا پارسال تولید می‌شدند) بین 3تا 5هزار تومان بود اما نرخ این غذاهای آماده پرطرفدار امسال خیلی بیشتر شده است.

از ابتدای امسال قیمت این محصولات کم کم رو به فزونی گذاشت و امروز قیمت بیشتر انواع این ساندویچ‌ها از 11هزار تومان فراتر رفته است. البته هنوز بعضی از انواع کلاب‌ها با قیمت‌هایی زیر 10هزار تومان فروخته می‌شوند اما نگاهی به یخچال سوپرمارکت‌ها نشان می‌دهد انواع 22و 25هزار تومانی این ساندویچ‌ها هم به تازگی توزیع شده‌اند و با توجه به نرخ‌های اخیر میانگین قیمت کلاب و ساندویچ آماده به رقم 15هزار تومان نزدیک می‌شود. صرف‌نظر از رشد تقاضا برای انواع ساندویچ‌های بسته بندی شده، گران شدن مواداولیه تولید و همه اقلام غذایی از ابتدای امسال را می‌توان عاملی دانست که باعث شده علی‌رغم افزایش رقابت در این حوزه، قیمت‌ها همچنان روند افزایشی داشته باشد.

نکته قابل ذکر دیگر درباره ساندویچ‌های آماده این است که توزیع و تنوع آنها در سوپرمارکت‌های مناطق اداری و تجاری بسیار بیشتر از سوپرمارکت‌های مناطق مسکونی است و درواقع باید ساندویچ‌های بسته بندی و آماده را «ساندویچ‌های اداری» دانست.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر