کد خبر 472782

معاون اقتصادی رئیس جمهور تاکید کرد؛

دریافت اظهار کالا و مجوزهای ترخیص از طریق سامانه جامع تجارت

معاون اقتصادی رئیس جمهور در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک، تاکید کرد، دریافت اظهار کالا و مجوزهای ترخیص بایستی از طریق سامانه جامع تجارت انجام شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، نهاوندیان در مکاتبه‌ای با میر اشرفی رئیس کل گمرک ایران، اعلام کرد، بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت که به تایید رئیس جمهوری رسیده است، به منظور حفظ یکپارچگی و جامعیت اطلاعات سامانه جامع تجارت و حذف دوباره‌کاریها در فرآیند تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است تبادل اطلاعات با بازرگانان و دستگاههای ذیربط در فرآیند تجارت  (از جمله دریافت اظهار کالا و مجوزهای ترخیص)  را صرفاً از طریق سامانه جامع تجارت به انجام برساند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت موظّف است اطلاعات مورد نیاز گمرک را در سامانه جامع تجارت از بازرگانان و دستگاههای مربوط دریافت نموده و دسترسی گمرک جمهوری اسلامی ایران به سامانه را به صورت برخط فراهم نماید.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

نیمه مرداد ماه بود که دو معاون گمرک ایران در بخشنامه ای مشترک، برای رفع مشکل عدم ارتباط سامانه جامع تجارت با سامانه جامع امور گمرکی اعلام کردند، هنگام خروج کالا مستندات مرتبط با ثبت سفارش با کالای اظهاری صحت سنجی شود. آخرین دور اختلاف دو سامانه(جامع تجارت و جامع گمرکی) و معطلی بسیاری از صاحبان کالا برای خروج کالا از گمرک بعد از قطع اتصال سامانه ثبتارش و سامانه جامع گمرکی بود. تا کنون دهها میلیارد تومان بابت ایجاد و توسعه سامانه جامع گمرکی هزینه شده است اما تلاشهای برای ارتباط و رفع نقایص اتصال دو سامانه همچنان پابرجاست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر