کد خبر 470597

سقف شکنی قیمت ماست

ماست از پرطرفدارترین محصولات لبنی و از محبوب‌ترین مواد غذایی است که معمولا سر سفره همه ایرانی‌ها پیدا می‌شود و با ذائقه بیشتر مردم جور است. البته تنوع این ماده لبنی پرمصرف هم این روزها بسیار زیاد‌تر از قبل شده و در طعم‌ها و با افزودنی‌های مختلف در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، همین موضوع انتخاب و خرید این محصول را هم سخت کرده است. وقتی شما یخچال   انواع ماست‌ها را در سوپرمارکت‌ها می‌بینید ممکن است با انواعی جدید از این محصول مواجه شوید که بیشتر آنها را نه‌تنها هنوز تجربه نکرده‌اید بلکه تصوری از آن هم در ذهن ندارید. گستره تنوع ماست این روزها از کم‌چرب و پرچرب و در نهایت ماست چکیده که از قدیم با آن آشنا بودیم فراتر رفته و به انواع پروبیوتیک(باکتری‌دار)، کفیر و ماست‌های دارای طعم سبزی‌ها و میوه‌های مختلف گسترش یافته است. دو نوع از معروف‌ترین انواع ماست‌های خاص، میوه‌ای‌ها و پروبیوتیک‌ها هستند. ماست کفیر هم طرفداران زیادی دارد.

از طعم مزه و تنوع که بگذریم در ماه‌های اخیر یک ویژگی در تمام انواع ماست‌های موجود در بازار مشترک بوده و آن افزایش قیمت این محصول است. 

تمام شرکت‌های لبنی در سه‌ماه گذشته قیمت تولیدات خود را افزایش دادند. در تیرماه امسال شرکت کاله بیشترین افزایش قیمت را در زمینه محصولات لبنی، به‌ویژه ماست داشت، به‌طوری که در ابتدای مرداد قیمت ماست دبه‌ای کاله با وزن ۲۲۰۰ گرم به ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، ماست سطلی این شرکت به ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان، ماست لیوانی به 4هزار و ۶۰۰ تومان، ماست یک کیلویی کاله به 8هزار و ۸۰۰ تومان و ماست طعم‌دار به 8هزار و ۳۰۰ تومان رسید. درحالی‌که تا انتهای سال ۹۷ قیمت هر یک از این محصولات به‌ترتیب برای ماست دبه‌ای ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان، ماست سطلی 7هزار و ۸۰۰ تومان، ماست لیوانی بین یک هزار و ۸۰۰ تا 2هزار و ۲۰۰ تومان، ماست یک کیلویی بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۷۰۰ تومان و ماست طعم‌دار بین ۶ هزار و ۸۰۰ تا هفت هزار تومان بود. به گفته فروشندگان قیمت بعضی انواع ماست در دو سه هفته اخیر نیز افزایش یافته و به‌طور مثال ماست سنتی یک کیلویی میهن از 15هزار تومان به 19هزار تومان رسیده است. به‌نظر می‌رسد بیشتر محصولات لبنی در یک‌ماه اخیر نوسان قیمتی نداشتند یا دست‌کم این افزایش چندان مشهود نبوده است. 

برندهای ماست موجود در بازار تا چند سال پیش به دو سه نام معروف شامل کاله، پگاه و پاک محدود می‌شد که براساس آمار تا سال 96بیش از 70درصد سهم بازار را در اختیار داشتند اما امروز علاوه بر شرکت‌های فوق برندهای دیگری مثل ماهشام، چوپان و پاژن نیز در این حوزه فعالیت چشمگیر و مشتری‌های فراوانی دارند.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر