کد خبر 464700

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران؛

۱۴درصد اقلام وارداتی کالاهای مصرفی هستند

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ۱۴ درصدی واردات کالاهای مصرفی است، گفت: برنج و موبایل به عنوان کالاهای ضروری وارداتی برای کشور محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، حمید زادبوم گفت: ۸۴ درصد اقلام وارداتی شامل مواد اولیه، واسطه‌ای و سرمایه‌ای است که برای تولید و ادامه فعالیت واحدها، ضروری هستند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به محدود کردن ثبت سفارش در سال جاری برای کالاهای دارای مشابه داخل اظهار داشت: سال گذشته یک هزار و ۶۰۰ کالا با کد هشت رقمی اچ. اس ممنوعیت واردات داشتند که این رقم در سال جاری به ۲ هزار و ۴۰۰ کالا رسیده است که از سویی به دلیل نبود ارز قابل تخصیص به این اقلام ورود آنها با محدودیت مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه واردات بی رویه کالایی وجود نداشته است تصریح کرد: ۸۴ درصد اقلام وارداتی مواد اولیه، واسطه‌ای و سرمایه‌ای بودند و بیش از ۱۴ درصد نیز شامل کالاهایی مصرفی شدند که برنج و موبایل به عنوان کالاهای ضروری برای کشور از جمله آنها محسوب می‌شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت  با اشاره به واردات ۱۱ میلیارد دلاری در چهارماهه نخست امسال خاطرنشان کرد: تلاش داریم با رصد هفتگی کالاهای وارداتی ثبت سفارش کالاهایی که مشابه داخلی آنها وجود دارد را کاهش دهیم و به تدریج در آینده ای نزدیک به طور کلی واردات این محصولات را در جهت رونق تولید داخل ممنوع اعلام کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر