کد خبر 462199

۱۳۰۵مجوز در درگاه مجوزهای کسب و کار ثبت شد

کاهش ۵۰روزه زمان صدور مجوز کسب و کار

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، با ایجاد درگاه ملی مجوزهای کسب و کار (G۴B.ir) از تیرماه ۱۳۹۸ تاکنون بیش از ۸۵۰.۰۰۰ درخواست صدور مجوز را دریافت و تحویل مراجع صدور آن داده که از این تعداد بیش از ۵۱% آن صادر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بهبود محیط کسب و کار یکی از مهم‌ترین و کم هزینه ترین راهبردهای تحقق رونق اقتصادی به حساب می‌آید. بر همین اساس از سال 1394 با احیاء مجدد هیأت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و همچنین ایجاد مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار در  وزارت اقتصاد، اقداماتی قابل ملاحظه و ملموس برای بخش خصوصی انجام شده است.

بر اساس این گزارش، کاهش 50 روزه‌ فرآیند صدور مجوزهای صنفی در فاصله زمانی تیرماه 1398 تا تیرماه 1399 (از 58 روز به 8 روز)، راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز  و کاهش 69 روزه فرآیند شروع کسب و کار (ازهفتاد و دو و نیم روز به سه روز)، اتخاذ تصمیم برای رفع انحصار از مجوزهای سردفتری، کارگزاری بورس، داروخانه و وکالت، با تصویب هیات مقررات زدایی، افزایش سرعت تصمیم گیری برای بهبود محیط کسب و کار با برگزاری17 جلسه هیأت مقررات زدایی از آبان 1397 تاکنون (به طور تقریبی برگزاری جلسات از هر دو ماه یک جلسه، به هر ماه یک جلسه افزایش یافته است)، از جمله اقدامات انجام شده در بهبود محیط کسب و کار بوده است.

همچنین از دیگر اقدامات مندرج در این گزارش به، الکترونیکی شدن کامل آن، ارایه الکترونیکی، برخط و بدون مراجعه حضوری خدمات مالیات نقل و انتقال املاک در سراسر کشور (کاهش زمان از میانگین 30 روز به کمتر از 1 ساعت)، تسهیل در صدور مجوزهای ایجاد گلخانه، آبزی پروری، پرورش دام و طیور و کاهش استعلامات و زمان صدور این مجوزها، تسهیل صدور مجوز پرورش ماهی در دریا (قفس) با کاهش استعلامات (از 57 استعلام به کمتر از 5 استعلام)، اتخاذ تصمیم برای رفع انحصار از مجوزهای سردفتری، کارگزاری بورس، داروخانه و وکالت، کاهش تعداد عناوین مجوزهای وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی (از 444 عنوان مجوز به 96 عنوان مجوز)، صنعت،معدن و تجارت (از 89 عنوان مجوز به 47 عنوان مجوز)، تعاون، کار و رفاه اجتماعی (از 42 عنوان مجوز به 15 عنوان مجوز)، میراث فرهنگی و گردشگری (از 45 عنوان مجوز به 31 عنوان مجوز)، حذف کد اقتصادی و یکسان نمودن کد اقتصادی با شناسه ملی و یا کد ملی اشخاص (حقیقی یا حقوقی)، تنقیح گسترده مقررات دست و پاگیر سازمان امور مالیاتی، تسهیل در دریافت مالیات 4% علی‌الحساب واردات اشاره شده است.

این گزارش می افزاید،  با ایجاد درگاه ملی مجوزهای کسب و کار (G4B.ir) از تیرماه 1398 تاکنون بیش از 850.000 درخواست صدور مجوز را دریافت و تحویل مراجع صدور آن داده که از این تعداد بیش از 51% آن صادر شده است؛ آمار نشان می‌دهد میانگین پاسخ به شکایات از100 روز به 7 روزکاهش یافته است (93% افزایش سرعت پاسخگویی). همچنین مشاوره‌های ثبت شده درخواستی مردم در حوزه‌های مختلف کسب و کاری بر روی این درگاه نیز (2021 درخواست از تیرماه 1398 تا تیر ماه 1399) که در تیرماه 1398 ظرف 91 روز توسط دستگاه‌های اجرایی پاسخ داده می‌شده، در تیرماه امسال به 4 روز کاهش یافته است (95% افزایش سرعت پاسخگویی).

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، تاکنون 1305 عنوان مجوز از 26 مرجع اصلی صدور مجوز بر روی این درگاه ثبت شده است؛ ضمن اینکه اطلاعات مجوزهای بیش از 68000 رسته صنفی نیز در این درگاه کامل ثبت شده است. در کنار این اقدامات، سرعت عملکرد در بهبود محیط کسب و کار نیز در 20 ماه گذشته نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است به نحوی که سرعت تصمیم گیری برای بهبود محیط کسب و کار با برگزاری17 جلسه هیأت مقررات زدایی از آبان 1397 تاکنون افزایش یافته است (به طور تقریبی برگزاری جلسات از هر دو ماه یک جلسه، به هر ماه یک جلسه افزایش یافته است). امید می‌رود با اقدامات صورت گرفته و همچنین اقدامات برنامه ریزی شده‌ و در دست انجام برای بهبود محیط کسب و کار، بتوانیم در راستای تحقق شعار سال گام‌های مؤثری برداریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر