کد خبر 445560

صادرات سیگار ایران به اروپا برای اولین بار

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با بیان اینکه صادرات سیگار چندان قابل توجه نیست، گفت: سال گذشته ۱۵۴میلیون نخ سیگار به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اردن و اتریش صادر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، عطالله معروفخانی گفت: در سال 96 در مجموع 49 میلیارد نخ و در سال 97 در مجموع 48 میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شده است اما در سال 98 برای اولین بار در این صنعت 100 ساله تولید به مرز 55 میلیارد نخ در سال رسید. 

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور افزود: میزان تولید سیگار در کشور به لحاظ ارزشی سالانه حدود 17 هزار میلیارد تومان است. 

وی در رابطه با میزان صادرات سیگار بیان داشت: صادرات سیگار چندان قابل توجه نیست از یک طرف کشورهای اطراف و همسایه در رابطه با واردات سیگار سخت‌گیری دارند و از طرفی هنوز میزان تولید داخلی جوابگوی میزان مصرف نیست. 

معروفخانی بیان داشت: در سال 98 در مجموع 135 هزار کیلوگرم تنباکو سنتی و 84 هزار کیلوگرم تنباکو معسل  و 2 میلیون و 375 هزار کیلوگرم توتون صادرات شده است. 

وی در مورد صادرات سیگارت بیان داشت: در سال گذشته همچنین 154 میلیون نخ سیگار صادرات شد. 

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور افزود: توتون تولید ایران  بیشتر به کشورهای اروپای شرقی، روسیه، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه، تنباکو عمدتا به عراق و کشورهای عربی و سیگار به ترکیه، افغانستان و پاکستان صادر می‌شود 

وی بیان داشت: در سال 98 برای اولین بار سیگار به اردن و اتریش صادر شد. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر