کد خبر 439066

اجرای پروتکل‌های بهداشتی در ۲۴پایانه مرزی

وزیر راه و شهرسازی در نشست سه‌جانبه ویدیو کنفرانس بررسی همکاری‌های حمل‌و نقل و ترانزیت جمهوری اسلامی ایران-ترکمنستان و ازبکستان از انجام کامل پروتکل‌های بهداشتی در ۲۴پایانه‌های مرزی کشور خبر داد و از ترکمنستان خواست تا هر چه زودتر مشکل ۶۸۵واگن و پنج کامیون ایرانی را که حدود ۲ماه است در مرز سرخس متوقف شده‌اند، حل کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «محمد اسلامی» در این نشست سه جانبه که روز گذشته برگزار شد، گفت: کنفرانس خود را برای توسعه روابط در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بر گزار می‌کنیم.

اسلامی، گفت:«ستاد ملی مبارزه با کرونا» با ریاست شخص رییس جمهوری از زمان آغاز به کار تا کنون با تشکیل کمیته‌های تخصصی گوناگون به پایش شرایط و اتخاذ تصمیمات ویژه برای مقابله با کرونا و برگرداندن کشور به شرایط عادی و ادامه  تولید پرداخته است.از روز نخست بر اساس پروتکل‌های بهداشتی فعالیت‌ها را ادامه دادیم و تمام حوزه‌های ترانزیتی، جادهای، هوایی و دریایی را ملزم به رعایت این پروتکل‌ها کردیم.اکنون این پروتکل‌ها در ۲۴ پایانه مرزی مورد اجرا قرار می گیرد.

وی افزود: امروز گزارشات سازمان بهداشت درمان جهانی نشان می‌دهد که نظام درمانی ایران یکی از بهترین عملکردها را در روند کنترل و درمان ویروس کرونا داشته که ناشی از اتخاد تصمیمات و سیاست‌های تخصصی در این حوزه است.

وزیر راه و شهرسازی، گفت: بر این اساس این پروتکل‌ها ضدعفونی محیط و کالاهایی که از مبادی خروجی و ورودی تردد می کنند، انجام می‌شود و رانندگان ترانزیت در مرزها توسط کادر پزشکی کنترل می‌شوند.

وزیرراه و شهرسازی با تاکید بر اینکه از صحت انجام ضدعفونی‌ها کسب اطمینان می‌کنیم، تصریح کرد: تعاملات چند جانبه و ترانزیت با کشورهای همسایه و  نیز با کشورهای اقیانوس هند و اروپا و بالعکس نیازمند همکاری و شیوه نامه‌هایی است که منجر به وحدت رویه و افزایش حجم تعاملات بین  دو کشور شود.

اسلامی خطاب به همتایان ترکمنستانی و ازبکستانی با بیان اینکه در این نشست مقامات  گمرکی، بهداشتی و وزارت خارجه حضور  دارند و آمادگی دارند هماهنگی‌های لازم را به گونه‌ای انجام دهند که موجب رشد تبادلات تجاری بین ما شود، گفت:گفت : همیشه آماده بودیم و هستیم که برای هماهنگی گسترش شیوه‌های مشترک برای تسهیل تجارت با شما به توافق برسیم

اسلامی با اشاره به انجام تست کوید ۱۹ از رانندگان حمل و نقل جاده ای، گفت: ما این کار را انجام می‌دهیم و باید توسط شما هم انجام شود و کسانی که در مرزها تردد می‌کنند، باید گواهی سلامت داشته باشند تا اطمینان ۱۰۰ درصدی از سلامت رانندگان داشته باشیم؛تجار و بازرگانان و شرکتهای حمل و نقل ما همه خود را ملزم به رعایت این پروتکل‌ها می دانند و آنها را انجام می‌دهند تا تجارت را شتاب دهند و فعالیت‌ها از سر گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی در این نشست از وزیر حمل و نقل ترکمنستان خواست تا هر چه زودتر مشکل ۶۸۵ واگن و نیز ۵ کامیون ایرانی را که حدود ۲ ماه است در مرز سرخس متوقف شده‌اند حل کند.

اسلامی از راه اندازی تونل‌های ۲۰ متری ضدعفونی کننده تا ۱۰ روز آینده بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت در مرزها خبر داد و گفت: حدود ۲ماه است که ۶۸۵ واگن در مرز سرخس متوقف است و امیدواریم هماهنگی‌ها و تمهیدات به گونه‌ای انجام شود که بیش از این شاهد توقف واگن‌ها و بار تجار و بازرگانان در این منطقه نباشیم.

وی ادامه داد: همچنین حدود دو ماه است  پنج کامیون ایرانی در مرز ازبکستان با ترکمنستان متوقف مانده‌اند و از شما انتظار داریم هماهنگی‌های لازم را برای عبور این کامیون‌ها انجام دهید.

اسلامی گفت: در راستای تسهیل تجارت نیز گمرک ایران با گمرک ترکمنستان توافقنامه تبادل الکترونیکی را امضا کرده‌اند و این آمادگی را داریم با ازبکستان نیز این توافقنامه را مبادله کنیم؛ هر چه بیشتر بتوانیم نسبت به اتخاذ رویه‌های مشترک، الکترونیکی کردن امور و تبادل اطلاعات زودهنگام اقدام کنیم،عملیات مرزی و میزان توقف در مرزها به مرور زمان کاهش پیدا میکند.

اسلامی با اشاره به این که امضای تعهد مشترک تجاری بین سه کشور از ضروریات محسوب می‌شود، در پاسخ به درخواست «الیار غنی اف» وزیر حمل و نقل ازبکستان مبنی بر برقراری ارتباط مسولان ریلی دو کشور، گفت: دستورات لازم در این زمینه داده می شود تا هر چه زودتر مشابه چنین کنفرانسی را مسئولان ریلی برگزار کنند و بتوانیم به سمت رویه‌ها و تعرفه‌های مشترک برویم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از «بایرام گلدی عوض اف» رییس کابینه وزرا در امور حمل و نقل ترکمنستان، درخواست کرد تا هرچه سریع‌تر دستورات لازم را برای نصب  ۲۰۰متر ریل باقی مانده در مرز «اینچه برون» صادر کند تا با اتصال این خط مبادلات تجاری روان ترو سریع تر انجام گیرد.

وزیر راه و شهرسازی، افزود: همچنین با توجه به توافق ما با دولت ترکمنستان، از دو روز آینده کار جمع آوری پل قدیمی سرخس را شروع خواهیم کرد و می‌خواهم مقام‌های مستقر در پایانه سرخس دستورات لازم را برای همکاری با ماشین‌های پیمانکار برای جمع آوری مصالح که در داخل خاک ترکمنستان قرار دارند، بدهند. این همکاری باعث می‌شود حداکثر ظرف ۱۰ روز از تاریخ شروع عملیات بتوانیم پل قدیم را جمع آوری کرده و برای افتتاح پل جدید آماده شویم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر