کد خبر 415085

هند: ۵۰۰هزار تن بار در بندر چابهار جابه‌جا شده است

وزارت امور خارجه هند روز چهارشنبه اعلام کرد: از سال ۲۰۱۸تا کنون ۵۰۰هزار تن کالا در بندر شهید بهشتی چابهار جابه جا شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه هند در گزارشی به پارلمان این کشور اعلام کرد که توسعه فاز اول بندر شهید بهشتی در چابهار با همکاری دهلی و تهران در حال اجرا است.

وزارت خارجه هند همچنین اعلام کرده است که شرکت هندی ایندیا پورتس گلوبال مسئولیت عملیات بندر چابهار را از دسامبر (آذر-دی) سال ۲۰۱۸ به عهده گرفته و تا کنون به طور موفقیت آمیز این شرکت در حدود ۵۰۰ هزار تن بار و محموله در بندر چابهار جابه جا کرده است.

توسعه بندر شهید بهشتی چابهار شامل صادرات از افغانستان که از فوریه (بهمن-اسفند) ۲۰۱۹ آغاز شده است نیز می‌شود.

وزارت خارجه هند همچنین در گزارش خود در مورد تحریم‌های آمریکا و معافیت بندر چابهار توضیح داد که دهلی در مورد این موضوع با واشنگتن صحبت کرده است و آمریکا از اهمیت عملیات بندر چابهار در تأمین منابع اصلی افغانستان اطمینان نشان داده است.

دولت هند در برنامه بودجه سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ که روز یکشنبه ۱۳ بهمن به پارلمان این کشور ارائه کرد، بودجه اختصاص یافته به پروژه بندر چابهار را در مقایسه با سال گذشته دو برابر افزایش داد.

در بودجه اعلام شده برای وزارت امور خارجه هند، ۱۰۰ کرور روپیه (معادل تقریبی یک میلیارد روپیه یا ۱۴ میلیون و ۱۰ هزار دلار) برای توسعه بندر چابهار ایران در نظر گرفته شده است.

درحالی که در بودجه دولت هند در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ پروژه چابهار تامین مالی نشد، اما در سال گذشته این کشور بودجه ۴۵۰ میلیون روپیه‌ای برای این پروژه در نظر گرفت. با این حال به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هند نتوانست از این بودجه استفاده کند.

افزایش بودجه پروژه بندر چابهار در زمانی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا بسیار افزایش یافته است، نشان دهنده اهمیت این پروژه برای هند و همچنین تعهد دهلی نو برای تکمیل بندر چابهار است.

آمریکا برای توسعه بندر چابهار به هند معافیت از تحریم‌ها داده است. در ماه دسامبر رسانه‌های هندی اعلام کردند که آمریکا تضمین کتبی به هند داده است که بر اساس آن دهلی می‌تواند برای خرید تجهیزات در بندر چابهار اقدام کند.
ژنیرمالا سیتارمان وزیر اقتصاد هند در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ پس از دیدار با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا در دهلی نو اعلام کرد که هند برای ادامه تجارت با افغانستان به بندر چابهار ایران احتیاج دارد.

بندر چابهار ایران برای هند اهمیت زیادی دارد و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است. با ادامه اختلافات با کشورهای همسایه از جمله پاکستان و چین، هند تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشورهای غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود را در افغانستان محسور در خشکی گسترش دهد.
فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ با حضور حسن روحانی رییس جمهور ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشورهای منطقه افتتاح شد.

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می‌کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری ۱. ۵ میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه‌ای از جاده‌ها و راه آهن شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر