کد خبر 390111

پاکستان ۱۱۸ هزار تن انبه به ایران صادر کرد

پاکستان در یک ساله منتهی به ماه سپتامبر ۱۱۸ هزار تن انبه به ایران صادر کرد در حالی که این رقم در سال گذشته ۸۰ هزار تن بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پاکستان در یک ساله منتهی به ماه سپتامبر 118 هزار تن انبه به ایران صادر کرد در حالی که این رقم در سال گذشته 80 هزار تن بود. این میزان صادرات شامل انبه ای که به صورت غیررسمی از افغانستان به ایران صادر می شود نیست.

به گفته منابع پاکستانی، ایران چند مجتمع ضدعفونی میوه در پاکستان را غیراستاندارد تشخیص داده است. چندی قبل یک هیئت از کارشناسان سازمان قرنطینه ایران برای بازدید از این مجتمع ها که به شهرهای مختلف پاکستان سفر کرده بود.

بر اساس این گزارش، هیئت کارشناسی ایران مجموعا از 19 مجتمع ضد عفونی میوه بازدید کرده و در گزارش اولیه ارسالی خود به دولت پاکستان تنها 4 تا 5 مجتمع را استاندارد اعلام کرده است.

فلک ناز، رئیس سازمان حفاظت از نباتات پاکستان گفت، استانداردهای ایران و پاکستان در این زمینه یکسان نیست. «هر کشوری استانداردها و مقررات خود را دارد... ما از همه کشورها دعوت می کنیم تا از کارخانجات ما بازدید کنند.»

وی افزود، استرالیا 3 مجتمع ضدعفونی میوه در پاکستان را تایید کرده و آمریکا نیز یک یا دو مجتمع را مورد تایید قرار داده است.

فلک ناز در ادامه افزود: «این مجتمع ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته می شوند. ما دوست داشتیم ایران همه 19 مجتمع را استاندارد تشخیص دهد، اما ما نمی توانیم آنها را مجبور به این کار کنیم.» وی افزود: «میزان صادرات بستگی به تقاضای کشور وارد کننده دارد. اکنون فصل برداشت تمام شده است. امیدواریم سال آینده صادرات بیشتری داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری