کد خبر 382278

نیش و نوش بازار عسل

چطور عسل طبیعی و خالص بخریم؟ این سؤال بسیاری از کسانی است که طرفدار این محصول خارق‌العاده هستند اما جواب اهل‌فن به این سؤال دقیقاً آن چیزی نیست که به تشخیص عسل اصل و غیراصل کمک کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری؛ متخصصان و فعالان صنعت زنبورداری و تولید عسل معتقدند تشخیص کیفیت عسل به‌قدری تخصصی است که فقط تعداد کمی از افراد با استفاده از تجربه و تخصصی که در این کار دارند می‌توانند درباره آن نظر بدهند و مردم عادی جز با کمک آزمایشگاه نمی‌توانند به ذات عسل آگاه شوند. عبدالرضا بیگناه، رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل می‌گوید: به‌واسطه اقلیم متنوع و چهارفصل‌بودن ایران، انواع مختلفی از عسل طبیعی با کیفیت‌های مختلف در کشور تولید می‌شود که فعلاً قیمت عمده‌فروشی هر کیلوگرم از آنها بین 35تا 120هزار تومان است اما کیفیت این عسل‌ها را باید آزمایشگاه مشخص کند.

ایران کشوری چهارفصل است و زنبورداران در اغلب نواحی مشغول فعالیت هستند. برخی از آنها در چهارفصل کوچ می‌کنند، برخی فقط2‌بار دست به کوچ می‌زنند و برخی با تعطیل‌کردن نیمی از سال، اصلاً مایل به کوچ نیستند. بر این اساس اقلیم متفاوت مناطق مختلف کشور و رفتار متفاوت زنبورداران در فصل‌های مختلف باعث می‌شود عسل‌ها با کیفیت و قیمت بسیار متفاوت تولید و به بازار عرضه شوند. طبق نظر متخصصان زنبورداری، بهترین کیفیت عسل، متعلق به کندوهایی است که اصلاً کوچ نمی‌کنند. فعلاً قیمت هر کیلو از این عسل‌ها 100تا 120هزار تومان است اما قیمت عسل‌های معروف به ارگانیک که در مناطق بکر تولید می‌شود به کیلویی 150هزار تومان نیز می‌رسد. ساکاروز این عسل‌ها کمتر از 5درصد است درحالی‌که ساکاروز عسل‌های تمام کوچ بالاتر از 5درصد است و در عسل‌های تولیدشده با آب شکر به 9درصد نیز می‌رسد. ارزان‌ترین نوع عسل همین عسل‌های تمام‌کوچ و تولیدشده با آب شکر است که فعلاً هر کیلو از آن 35تا 40هزار تومان فروخته می‌شود.

تولید عسل با آب شکر

البته در برخی فصل‌ها، مانند اوایل فصل گل، یا زمانی که شهد موجود در طبیعت کفاف تولید عسل را  نمی‌دهد، زنبورداران از آب شکر برای تغذیه زنبورها بهره می‌برند و گاهی داروهای مورد نیاز زنبور را نیز از این طریق به او می‌رسانند؛ اما همین آب شکر، وقتی توسط زنبور استفاده شود نهایتاً به عسل طبیعی با همان خواص عسل تبدیل می‌شود و فقط ساکاروز آن بالاتر می‌رود. به‌عبارت‌دیگر، زنبورعسل، شهدهای موجود در طبیعت را با فرمولی خاص به عسلی تبدیل می‌کند که دارای آنزیم دیاستاز است و عسل تولیدشده از آب شکر فقط ساکاروز بالاتری دارد. اما آن چیزی که به نام عسل تقلبی معروف است اصلاً تشابهی با همین عسل ظاهرا کم‌کیفیت هم ندارد و بیشتر از موادی مانند شیره خرما، گلوکز، نشاسته سیب‌زمینی، اسانس و رنگ مصنوعی ساخته می‌شود که هیچ‌کدام از خواص عسل در آن نیست.

عسل شکرک یا رس‌بسته

عسل طبیعی بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود و به‌اصطلاح رس می‌بندد. رس‌بستن یا شکرک‌زدن عسل ناشی از وجود همان آنزیم دیاستاز است که عسل را به ماده‌ای شفابخش تبدیل می‌کند اما اغلب افراد گمان می‌کنند شکرک‌بستن عسل ناشی از وجود شکر در آن است و عسل طبیعی باید زلال و شفاف باشد. این در حالی است که عسل طبیعی تصفیه‌نشده حالتی مات دارد و به‌مرور زمان رس می‌بندد تا جایی که کل شفافیت خود را از دست می‌دهد. متأسفانه تغییر در ذائقه مردم باعث شده اغلب عسل‌های موجود در بازار برای رس‌نبستن حرارت داده شوند تا دیاستاز آن از بین برود و عسل شفاف بماند. این کار عملاً بخش عمده خواص درمانی عسل را از بین می‌برد و حتی اگر نسبت حرارت‌دهی آن رعایت نشود، می‌تواند عسل را به ماده‌ای مضر تبدیل کند.

توصیه‌های یک زنبوردار برای خرید عسل

 عسل را حتی‌الامکان به‌صورت حرارت ندیده و از زنبوردار یا اشخاص شناخته‌شده و معتمد خریداری کنید در غیر این صورت تلاش کنید عسل‌های بسته‌بندی مربوط به برندهای حاضر در بازار داخل را از فروشگاه‌های معتبر تهیه  و به علامت سیب سلامت و مجوز سازمان غذا و دارو روی بسته‌بندی آن دقت کنید.

نبض بازار

بهترین کیفیت عسل، متعلق به کندوهایی است که اصلا  کوچ نمی‌کنند. فعلا قیمت هر کیلو از این عسل‌ها 100تا 120هزار تومان است اما قیمت عسل‌های معروف به ارگانیک که در مناطق بکر تولید می‌شود به کیلویی 150هزار تومان نیز می‌رسد

ارزان‌ترین عسل

عسل تمام کوچ و تولیدشده با آب شکر ارزان‌ترین نوع عسل است که فعلا هر کیلو از آن 35تا 40هزار تومان فروخته می‌شود

بیشتر بخوانید
ارسال نظر