کد خبر 376890

وزیر امور اقتصادی و دارایی:

کاهش فاصله تخلیه و ترخیص کالا از ٢٦به ٤روز/ ضرورت مجهز کردن گمرکات به ایکس‌رى

وزیر امور اقتصاد و دارایى از کاهش فاصله زمانى تخلیه و ترخیص کالا به ٤روز خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، فرهاد دژپسند در حاشیه رونمایی از سرویس‌های جدید الکترونیکی گمرکات کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز تحول جدی در گمرکات در حوزه الکترونیکی داشتهایم، گفت: در این چند ماه اخیر انتقاداتی در گمرک مطرح شده است که بخش قابل توجهی از آن به دلیل عدم اشراف منتقدان از فعالیت‌های گمرک است.

وى افزود: گمرک توانسته فاصله زمانی تخلیه و ترخیص کالا را از ۲۶ روز به ۴ روز کاهش دهد و متناظر آن، گمرکات شفاف سازی نیز شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه با فناورى هاى جدید قاچاق کالا در قالب ترانزیت را به سرعت می توانیم کشف کنیم، گفت: گاهی گفته می‌شود که حقوق دولت و افراد ضایع شده است اما با این سیستم، قاچاق کالا به سرعت قابل تشخیص است.

وى ادامه داد: یکی دیگر از نتایج توسعه بستر الکترونیکی گمرک، کاهش میزان مراجعه حضوری افراد به گمرکات برای ترخیص کالا و همچنین صرفه جویی قابل توجه در مصرف کاغذ بوده است؛ با این تحول در روش ها می‌شود به دولت هوشمند دست یافت و سهولت زیادی برای فعالان اقتصادی فراهم شده است.

دژپسند با تاکید بر افزایش شفافیت در گمرکات و مبارزه با فساد اظهار کرد: اینکه ادعا شود صد درصد محموله ها را می توانیم مانیتورینگ کنیم ادعای قابل قبول نیست اما اگر بتوانیم دستگاه های ایکس ری را در تمام گمرکات راه اندازی و تجهیز کنیم قاچاق کالا کاهش خواهد یافت.

وى خاطرنشان کرد: برای تهیه دستگاه های ایکس ری در گمرکات نیاز به تامین مالی داریم ضمن اینکه امکان تولید آنها در داخل نیز وجود دارد اما در هر دو صورت باید منابع مالی باشد.

به گفته دژپسند، می توانیم از بخش خصوصی برای تهیه و تولید ایکس ری و نصب در گمرکات استفاده کنیم و نحوه بازگشت سرمایه بخش خصوصی در این زمینه می تواند اخذ هزینه به ازای بازرسی هر محموله باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر