کد خبر 376799

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اعلام کرد؛

لزوم اصلاح و بازبینی اساسنامه صندوق با شرایط جدید کشور/ امروز صادرات نوک پیکان مبازره با تحریم است

رئیس هیات مدیره ومدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: براساس شرایط امروز کشور نیازمند اصلاح وبازبینی اساسنامه وقانون صندوق براساس نیازهای روز صادرات و صادرکنندگان هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، افروز بهرامی امروز در نشست هم اندیشی افزایش حمایت های صادراتی در شرایط تحریم که با حضور قائم مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی برگزار شد، با تاکید بر ضرورت اصلاح وبازبینی اساسنامه صندوق با شرایط جدید کشور اظهار کرد: باید اساسنامه صندوق متناسب با ریسک های تازه صادرکنندگان احصاء و در چارچوب فعالیت یک صندوق در سطح بین المللی با ملاحظات ویژه شرایط تحریم اصلاح وبازبینی شود.

وی همچنین بر اتکاء به صادرات غیرنفتی تاکید کرد و گفت: در شرایط تحریمی اولین وبیشترین شوک بر روی درآمدهای نفتی است و تنها موضوع برای جبران آن حمایت از صادرات غیرنفتی است وباید توجه داشت که امروز صادرات نوک پیکان مبازره با تحریم است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه نگرانی عمده صادرکنندگان، ریسک های سیاسی و تجاری است افزود: زمانی که هرکدام از این ریسک ها رخ دهد بازگشت وجوه حاصل از صادرات را با مشکل مواجه می کند، بر این اساس در همه کشور‌ها موسسات بیمه اعتبار صادراتی برای این منظور ایجاد شده است.

بهرامی ادامه داد: در کشور ما نیز در سال ۱۳۵۲ صندوق ضمانت صادرات ایران با عنوان حمایت از صادرات تاسیس شد و امروز با توجه به ریسک های موجود خدمات صندوق برای متقاضیان اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به ریسک‌های جدید صادرات در دوران فعلی خاطرنشان کرد: در قانون سال ۵۲ صندوق، بخش عمده ریسک‌های سیاسی و تجاری اهمیت خود را داشته ولی به واسطه شرایط جدید رقابتی و محدودیت‌های ایران ریسک های جدیدی در حوزه صادرات ایجاد شده در حالی که اساسنامه صندوق در ۴۶ سال گذشته به رغم تغییر در شرایط حوزه صادراتی تغییر نداشته است.

بهرامی تصریح کرد: در این دوره تلاش شده تا فرآیندهای جدیدی برای هموار کردن مسیر صادرکنندگان از طریق صندوق در دستور کار قرار گیرد و محصولات جدید را متناسب با شرایط جدید تعریف کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: امیدواریم این نشست که با حضور بخش های مختلف صادراتی کشور برگزار شده بتواند راهگشای مشکلات صادراتی در شرایط امروز کشور باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر