کد خبر 369544

در گفت‌و گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

صادرات کدام کالا به ترکیه سودآورتر است؟

دبیر کل اتاق مشترک ایران و ترکیه گفت: ترکیه پس از چین و امارات بزرگترین صادرکننده کالا به ایران است و در سال های اخیر کشور ما توانسته صادرات کالاهای بسیاری را به ترکیه افزایش دهد.

اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ جلال ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین، ترکیه را بازار هدفی سودآور برای ایران دانست و اظهار کرد: اخذ تخفیف‌های گمرکی کشور ترکیه یکی از دلایل رشد و افزایش صادرات به این کشور است که بخش مهم این تخفیف‌ها در زمینه محصولات کشاورزی بوده است.

وی درباره عمده کالا‌های صادراتی به ترکیه توضیح داد: نفت و گاز مهمترین کالاهای صادراتی به ترکیه هستند و همچنین میزان صادرات محصولات کشاورزی به این کشور نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

ابراهیمی با تشریح از کالاهای پرمزیت‌ ایرانی برای صادرات به ترکیه، گفت: محصولات پتروشیمی، پلیمری، سیمان، پسته، خرما، کشمش، هندوانه و آبمیوه، مواد غذایی، گاز طبیعی مایع شده، آلومینیوم به صورت کارنشده و محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد عمده کالا‌های صادراتی پرسود به ترکیه است.

دبیر کل اتاق ایران و ترکیه بر ایجاد بانک مشترک بین دو کشور تاکید کرد و افزود: طرف ترک باید به این موضوع اهمیت دهد که بدون بانک مشترک نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم و از طرفی تجارتمان نیز محدود‌تر خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد تاکید کرد: وجود تکنولوژی در ترکیه و نیروی انسانی متخصص و ماهر و انرژی ارزان، می‌تواند تجار و بازرگانان هر دو کشور را به اهداف و منافع مشترک اقتصادی برساند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر