کد خبر 330285

در گفت و گو با اقتصاد آنلاین عنوان شد:

هندی‌ها به جای پول نفت، برنج دادند/ انتقاد از تاخیر در پرداخت ارز واردات

دبیراجرایی انجمن واردکنندگان برنج گفت: بانک‌های هندی با پرداخت روپیه به صادرکنندگان برنج خود در ازای پول نفت ایران مشکل ارتباطات بانکی برای صادرات این کالا را حل کرده اند، اما همچنان پرداخت ارز توسط بانک مرکزی به واردکنندگان کشور لاینحل باقی مانده است.

اقتصاد آنلاین - سپیده قاسمی؛ مسیح کشاورز در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه نیاز به 500 میلیون دلار برای جبران کسری برنج در بازار داریم، اظهار کرد: این مبلغ برای جبران 450 هزار تنی کسری برنج و تنظیم بازار این کالا ضروری است.

وی تاکید کرد: هر روز تاخیر در پرداخت ارز مورد نیاز برای واردات برنج می‌تواند نتایج بسیار منفی بر بازار این کالای اساسی با افزایش قیمت به ویژه در ایام نوروز داشته باشد.

کشاورز توضیح داد که کاهش عرضه توسط کشور مبدا واردات، نزدیک شدن به ایام ممنوعیت واردات در داخل کشور و سخت تر شدن تنظیم بازار با نزدیک شدن ایام نوروز از دلایلی است که ضرورت رفع سریعتر مشکل تخصیص ارز توسط بانک مرکزی به واردات برنج را نشان می‌دهد.

به گفته کشاورز؛ ادامه تاخیر در پرداخت ارز و رسیدن زمان ممنوعیت واردات موجب می‌شود که برنج وارداتی در بنادر تا رفع ممنوعیت بماند و این امر می‌تواند هزینه زیادی به همراه داشته باشد.

وی در پایان تاکید کرد: بر خلاف سایر کالاهای وارداتی برنج به طور مستقیم وارد سفر مردم می‌شود و این موضوع لزوم اولویت تخصیص ارز به این کالا را نشان می‌دهد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری