کد خبر 325911

وزیر اقتصاد:

اتاق بازرگانی دلایل بازنگشتن ارز صادراتی را اعلام کند/ کارت بازرگانی اجاره‌ای حیثیت بازرگانان را زیر سوال می‌برد

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اتاق بازرگانی دلایل بازنگشتن ارز صادراتی را اعلام کند، گفت: براساس آمار گمرک ۳۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بوده و از این ۳۳ میلیارد چقدر ارز به بازار نیما وارده شده است؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، فرهاد دژپسند در هشتاد و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با موضوع بررسی ایرادات بخشنامه نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، گفت: یکی از مطالبی که از آن رنج می بریم بی ثباتی مقررات است که در نتیجه آن فضای کسب و کار آسیب می بیند. 

وی افزود: باید موارد خاص و مواردی که تفکر می شود در بخشنامه نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور،  مغفول واقع شده  مورد بررسی قرار گیرد اما نباید کل بخشنامه مورد بازنگری قرار گیرد. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت:  براساس آمار گمرک 33 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بوده و از این 33 میلیارد چقدر ارز به بازار نیما وارده شده است؟

دژپسند در پاسخ به این سوال که این عدد که گفته می شود واقعی نیست،‌گفت:  باید پرسید این عدد با چه نرخی واقعی می شود؟ برآورد اتاق در مورد ضریب تعدیل این نرخ  و واقعی شدن این رقم با توجه به اینکه پیمان سپاری ارزی انجام می شود چیست؟ 

وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری افزود: کاهش واردات با توجه به اینکه 85 درصد  واردات کالاهای سرمایه‌ای  است لزوما خوب نیست و این امر ممکن است آثاری داشته باشد. 

دژپسند اظهار داشت: من احساس نکرده ام که دولتمردان از تعالی رشد بخش خصوصی ذره ای ناراحت باشند و همیشه خوشحال بوده‌اند و استقبال می‌کنند. 

دژپسند گفت: باید فکر کرد که چه دلایلی موجب می شود که ارز حاصل از صادرات باز نگردد؛ بنابراین در اینجا لازم است که اتاق بازرگانی این عوامل را معرفی کند. 

وی بیان داشت: در شرایط تحریم هدف از پا درآوردن ایران است و ما هم باید مانع شویم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت:  در مورد کارت های بازرگانی اجاره ای گفت: این کارت ها حیثیت بازرگانان واقعی را زیر سوال می برد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • محمد
    ۰ ۰

    فرار سرمایه در حالیکه دولت خواب است