کد خبر 323018

رییس کنفدراسیون صادرات در گفت‌و گو با اقتصادآنلاین عنوان کرد:

چرخش نظام بانکی به سمت FATF/ افزایش اختیارات بانک مرکزی

رییس کنفدراسیون صادرات با اشاره به اقدامات جدید بانک مرکزی گفت: محدودیت در سقف تراکنش‌ و چک‌های بانکی به معنای حرکت بانک مرکزی به سمت شفافیت و تطبیق با "اف‌ای‌تی‌‌اف" و "سی‌اف‌تی" است.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ محمد لاهوتی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با تاکید بر این که بانک‌های کشور اگر بخواهند ارتباطات بانکی جهانی داشته باشند، باید برخی تغییرات در سیستم خود ایجاد کنند، تصریح کرد: با توجه به  این که "اف ای تی اف" و "سی اف تی" این روزها موضوع داغ مجلس شده، یک عده معتقدند ما نیز باید همان اف ای تی اف را باید تصویب کنیم و عده دیگر بر این باورند که بانک‌های ما باید بر اساس شرایط خاص خودمان فعالیت کند نه مطابق با بانکداری جهانی.

لاهوتی اضافه کرد: اما بانک مرکزی به درستی فعالیت‌های خود را در جهت شفاف‌سازی این موارد شروع کرده و در واقع می‌توان گفت اصلاح سقف تراکنش‌های مالی و محدود کردن کارت‌های شتاپ و چک‌های بانکی فعالیت‌ها در جهت ایجاد شفافیت و همان "اف ای تی اف" است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به این که امروزه در دنیا نقل‌و انتقال پول بدون شناسایی منشا و دلیل به راحتی امکان پذیر نیست، اظهار کرد: این که هر عدد و رقمی بدون مشخص بودن طرفین جابه جا شود و یا هر کسی بدون انجام فعالیتی، حساب‌های کلان داشته باشد مسلما منجر به فساد و پولشویی خواهد شد، و همچنین این که دستگاه پوزی در خارج از کشور قابلیت جابه جایی میلیارد‌ها تومان داشته باشد، اخلال جدی در نظام ریالی و ارزی کشور ایجاد خواهد کرد.

لاهوتی ادامه داد: البته محدودیت‌هایی مثل کم بودن رقم چک که 100میلیون تومان در روز برای معاملات عدد بزرگی نیست، و یا سقف تراکنش‌ها مواردی است که باید در آینده بر اساس واقعیت‌های مالی اصلاح شود ولی در کل بانک مرکزی عملکرد خوبی در پیش گرفته و بخش خصوصی باید در جهت شفاف سازی بیشتر با بانک مرکزی همراهی کند چرا که شفافیت در نهایت به کاهش رانت و قاچاق منجر خواهد شد و این موارد همیشه جزو مطالبه بخش خصوصی بوده است.

رییس کنفدراسیون صادرات با اشاره به اختیارات ویژه بانک مرکزی در دوره فعلی و تاثیر آن در عملکرد خوب این بانک، افزود: آن‌ چه مسلم است، بانک مرکزی در این دوره اختیارات ویژه‌ای دارد که این اختیارات را هیچ یک از روسای قبلی این بانک نداشته‌اند و از آن جایی که اکنون کشور در شرایط خاصی به سر می‌برد و شاهد اختلالات مختلف در کشور از جمله بازار ارز بودیم، ورود بانک مرکزی برای خاموش کردن التهابات ضرورت داشت.

لاهوتی استقلال بانک مرکزی را یکی از مطالبات اصلی بخش خصوصی دانست و گفت: خوشبختانه در این دوره اختیارات بانک مرکزی گسترده‌تر شده و همانطور که بخش خصوصی می‌خواست، این بانک به سمت استقلال در حال حرکت است.

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان این که یکی از مشکلات ما در دوره‌های قبل این بود که تصمیمات در خصوص سیاست‌های پولی و ارزی کشور بیرون از بانک مرکزی گرفته می‌شد ولی مسئولیتش با رییس این بانک بود، تاکید کرد: البته استقلال فعلی این بانک بستگی به عملکرد آقای همتی دارد، اقدامات بانک مرکزی می‌تواند این استقلال را گسترش دهد و یا با یکسری تصمیمات آن را محدود کند؛ بنابراین تصمیمات باید کاملا به صورت کارشناسی گرفته شود و نظر بخش خصوصی در آن دخیل باشد تا همانطور که وزیر اقتصاد گفتند نیازی به اصلاح نداشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • حسنا
    ۰ ۰

    مگر ما خودمون چی کم داریم که بعضی از افراد از سر غرض ورزی یا از سر جهالت علم fatf رو به دوش گرفتند واصرار به تصویب قوانین بیگانگانی دارند که به خون ما تشنه اند و اهداف اصلی آنها از این قوانین چیزی نیست جز نفوذ در تمام دستگاه های دولتی پولی ومالی واقعا متاسفم برا این افراد ان شاءالله اگر قابل هدایت هستند خداوند راه هدایت رو براشون باز کنه والا ...