کد خبر 321811

نایب رییس اتحادیه لوازم خانگی در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین:

کاهش قاچاق در پی کم شدن فاصله ارز نیما و آزاد/ قیمت لوازم خانگی کاهش می‌یابد؟

نایب رییس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به کاهش نرخ دلار در روزهای گذشته و تاثیر آن بر قیمت لوازم خانگی گفت: با توجه به این که لوازم خانگی با ارز نیمایی وارد و تولید شده و نرخ این ارز تفاوتی نکرده نمی‌توان به این زودی انتظار کاهش محسوس قیمت لوازم خانگی را داشت.

اقتصاد آنلاین- مهسا نجاتی؛ مرتضی میری در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان این که یا در تولید و تامین قطعه و یا در واردات لوازم خانگی از ارز نیمایی استفاده شده است، اظهار کرد: نرخ ارز نیما تا کنون تغییری نکرده بنابراین نمی‌توان انتظار ارزان شدن  لوازم خانگی را داشت اما جو روانی بازار تا حدودی بر کاهش قیمت تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: حدود 30درصد بازار لوازم خانگی را کالا‌های خارجی تشکیل می‌دهد که این دسته با ارز آزاد و عمدتا به صورت قاچاق وارد شده‌اند که برای این کالا‌ها به طور حتم باید کاهش قیمت رخ دهد؛ برای مثال یخچال سایدی که با دلار 17 هزار تومانی از شهر بانه با قیمت 18میلیون تومان خریداری می‌شد الان باید ارزان‌تر شود.

نایب رییس اتحادیه لوازم خانگی با گلایه از این که در چند ماه اخبر همه کالاها حداقل افزایش دو برابری داشته‌اند اما تنها جهش قیمت لوازم خانگی به چشم می‌آید، بیان کرد: در  چند ماه گذشته قیمت شیر از دو هزار تومان به چهار هزار تومان رسید و کسی اعتراض نکرد چرا که این افزایش قیمت‌ها به چشم نمی‌آید اما درواقع نرخ شیر هم دو برابر شد؛ ولی زمانی که قیمت ماشین لباسشویی 4میلیون تومانی به 9میلیون رسید همه اعتراض کردند.

میری همچنین از رکود کامل بازار لوازم خانگی خبر داد و افزود: به جز خرید جهیزیه برای عروس هیچ تقاضای دیگری در بازار وجود ندارد.

او به کاهش فاصله ارز نیمایی و آزاد اشاره کرد و گفت: با ارزان شدن نرخ دلار طی روز‌های گذشته به تبع فاصله نرخ نیما و آزاد نیز کاهش پیدا کرده که این در وهله اول به نفع مردم و تولید و در مرحله بعد باعث کاهش قاچاق از کشور خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر