کد خبر 238844

تجار ایرانی در بازارهای روسیه تلکه می‌شوند

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: تجار حرفه‌ای ایرانی در بازارهای روسیه و آسیای مرکزی نیستند، در حالی‌که بازار روسیه و آسیای مرکزی، یکی از پرریسک‌ترین بازارهای پیش روی تجار ایرانی است و تجار ایرانی در این بازارها تلکه می‌شوند.

غلامحسین شافعی در نشست امروز سه‌شنبه  (۲۸ آذر) شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، با انتقاد از عدم حضور سایر اعضای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در این جلسات، به وجود رقابت مخرب در میان کشورهای CIS اشاره کرد و گفت: چنین رقابتی در کشورهای پیشرفته به چشم نمی‌خورد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی بیان کرد: ما بازار کشورهای آسیای میانه را با برنامه‌ریزی به دست نیاورده‌ایم و دری به تخته خورده است و صادرات شکل گرفته و  تجار حرفه‌ای در این بازارها حضور ندارند، در حالی که بازار روسیه و آسیای مرکزی، یکی از پرریسک‌ترین بازارهایی است که پیش روی تجار ایرانی قرار دارد و تجار ایرانی در این بازارها تلکه می‌شوند.

وی بیان کرد: موضوع موافقت‌نامه تجارت ترجیحی نیز باید تقویت شود، چراکه ایران با هیچ‌یک از همسایگان، موافقت‌نامه تجارت ترجیحی مثبت ندارد و فقط به تازگی در مورد روسیه اتفاقاتی رخ داده است.

شافعی به مساله تامین مالی برای صادرات  اشاره کرد و گفت: در سال ۸۶ سهم صادرات از تسهیلات بانکی ۲.۵ درصد بوده که سال گذشته(سال ۱۳۹۵) به ۰.۵ درصد رسیده است و ما به دنبال تشویق صادرات هستیم، اما به تامین مالی آن توجه نمی‌کنیم و سهم تسهیلات صادراتی از کل منابع بانکی، یک‌پنجم شده است.

وی بیان کرد: پیشنهادی مطرح شده است که بر اساس آن، الگوی کترا و جترو در ایران پیاده‌سازی شود که بر این اساس، موافقت شده تا در ۵ نقطه دنیا، اتاق دفتر تجارت ملی ایران افتتاح شود و اگر کار مثبتی بود، تعداد آن‌ها بیشتر خواهد شد. این در حالی است که این دفاتر می‌توانند کار رایزنان بازرگانی را انجام دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر