کد خبر 150513

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران:

نرخ‌ ارز؛ عامل گرانی برنج ایرانی

رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به اینکه قیمت برنج ایرانی، سه برابر قیمت برنج در بازارهای جهانی است، علت این عارضه را سیاست‌گذاری فعلی نرخ ارز دانست.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، افزایش قیمت برنج در ماه‌های گذشته به حدود ۱۲ هزار تومان، علاوه بر اینکه صدای مصرف‌کنندگان را درآورده است با انتقاداتی از سوی فعالان بازار و تجار هم روبرو شده؛ به طوری که محسن جلال‌پور، رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در این خصوص واکنش نشان داده است.

وی در کانال تلگرام خود در مطلبی با عنوان "حکایت دستی که درد می کرد" گفته است: در خبرها خواندم که قیمت برنج ایرانی، سه برابر قیمت برنج در بازارهای جهانی است.

من در زمینه برنج و بازار آن متخصص نیستم و نمی‌توانم عوامل اثرگذار بر قیمت تمام‌شده آن را تجزیه و تحلیل کنم؛ اما این را می‌دانم که برنج هم مثل بیشتر محصولات ایرانی، از یک عارضه رنج می‌برد.

این عارضه در بسیاری از تولیدات دیگر در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنعتی، معدنی و خدماتی نیز وجود دارد. یاد بیماری افتادم که به پزشک مراجعه کرد و گفت دست به هرجای بدنم که می‌زنم، احساس درد شدید می‌کنم. پزشک با اولین معاینه، متوجه درد اصلی بیمارش شد و گفت: مشکل اصلی دست توست و چون جراحت دارد و چرکین شده، هر قسمت را که لمس می‌کنی، احساس درد داری.

حالا حکایت اقتصاد ما هم شبیه آن بیمار است؛ اما این دست زخمی و عفونی اقتصاد ایران کجاست؟ این دست زخم‌خورده، سیاست‌گذاری نرخ ارز است.

سال‌ها است نرخ ارز را به دلایل سیاسی و با نگاه‌های پوپولیستی ثابت نگه داشته‌ایم. نتیجه این شده که محصولات ما در بازارهای جهانی، غیررقابتی جلوه کرده و سیاست توسعه صادرات، به حاشیه رانده شده و اقتصاد کشور، واردات‌محور شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمد
  ۱ ۱

  چطور ارز قیمتش ثابت نگه داشته شده نرخ ارز رو از 3000تومن به 4040 تومن رسوندید شرم بر دروغگویان که مردم رو گوسفند حساب می کنند، ارز رو گرون می کنید بعد موزیانه بقیه کالا ها را , این دولت هم مثل دولت قبلی کلاه بردار و دروغگو بود

  • ناشناس
   ۰ ۱

   گراني ارز به نفع مردم است.

 • مردمپرست
  ۱ ۱

  ارزش پول ملی.....حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول .....غارت از این ملت است.

  غارت ارزش پول مردم بخاطر افزایش صادرات...!!!!؟

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی ...بلاخره در دنیا اول شدیم و میمانیم.
  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسیده است!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*
  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.

  بر اساس این گزارش، پزو کلمبیا با نرخ برابری ۱,۸۹۶ و واحد پول کره جنوبی با نرخ برابری ۱,۱۷۲ سومین واحد پول بی ارزش جهان در برابر دلار میباشد.

  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.

  گفتنی است حفظ ارزش پول ملی مهمترین وظیفه بانک مرکزی و دولت است.

  ...