{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 149656

چندی است که طرح ویژه برای مبارزه با کالاهای قاچاق در بازار لوازم خانگی کلید خورده و حالا متولیان واحدهای صنفی در این بازه زمانی با دولتمردان در یک حرکت مقابله‌یی قرار گرفته‌اند و در رسانه‌های مختلف از افزایش قیمت کالاها در بخش لوازم خانگی و لوازم آرایشی خبر می‌دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، حال به گفته کارشناسان تشکلی؛ این حرکت مقابله‌یی که از سوی بازاری‌ها شکل گرفته هدف‌های پشت پرده‌یی را دنبال می‌کند که در نهایت منجربه شکسته‌شدن این طرح ویژه (ستاد مبارزه با قاچاق کالا) در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد شد. این روزنامه برای چرایی مقابله با طرح ویژه مبارزه با قاچاق کالا سراغ فعالان صنفی رفته که در زیر می‌خوانید:

 نباید هیچ افزایش قیمتی داشته باشید

نایب‌رییس اتاق اصناف درباره شروع طرح مبارزه با قاچاق کالا  گفت: این روزها ما شاهد کلید خوردن طرح مبارزه با قاچاق کالا هستیم در برخی محافل رسانه‌یی خبراز افزایش قیمت برای کالاهای لوازم خانگی به گوش می‌رسد؛ این موضوع درحالی است که در این بازه زمانی تولیدکنندگان و شرکت‌کنندگان قانونی نباید هیچ افزایش قیمتی در بازار داشته باشند. بنابراین تقاضای بنده به عنوان یکی از متولیان صنفی این است که افراد کالاهای خود را از انبار بیرون کشیده و آنها رادر سطح بازار توزیع کنند. ابراهیم درستی در پاسخ به این پرسش که اتاق اصناف برای فروشندگانی که افزایش قیمت را اعمال کرده‌اند؛ چه برنامه‌یی در نظر دارد؛ اظهار کرد: امسال ما باید در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گام‌برداریم و بنابراین واردکنندگان رسمی و تولیدکنندگان با اجرای این طرح باید همسو باشند تا بتوانیم عرصه را برای ورود کالاهای قاچاق و قاچاقچیان تنگ کنیم.

 کاهش 25 درصدی تعرفه‌های لوازم خانگی

به گفته نایب‌رییس اتاق اصناف تهران؛ واحدهای صنفی لوازم خانگی با افزایش قیمت اجازه ورود و جولان کالاهای قاچاق را در بازار می‌دهند که امیدواریم این نوع معضلات با شناسایی این افراد و اقدام‌های کارشناسی شده حل و فصل شود. وی گفت: در 25شهریور ماه تعرفه ورود کالاهای لوازم خانگی از 80درصد به 55 رسید و این موضوع جای خوشحالی دارد؛ به‌واقع در این بازه زمانی ما شاهد کمک‌های دولتی برای افزایش آرامش در سطح بازار و اقتصاد در کشور هستیم و به عبارت دیگر با کاهش دیوار تعرفه در عرصه لوازم خانگی دیگر لزومی برای افزایش قیمت این صنعت مشاهده نمی‌شود.

 افزایش قیمت کولر گازی در پایان شهریور ماه

درستی در ادامه عنوان کرد: در این بازه زمانی ورود کالاهای قاچاق پرریسک است و خوشبختانه گلوگاه‌ها مرزی نیز از کنترل کافی برخوردار است. بنابراین یکی از اقدام‌های مهم نیروی انتظامی برخورد با قاچاق چیان وسواستفاده‌کنندگان است و امیدواریم نیز در این راستا (کسانی که به کالاهای غیرقانونی اقدام می‌کنند) اشد مجازات برای آنها درنظر گرفته شود. وی در ادامه گفت: در آخرشهریور ماه برخی شرکت‌ها در زمینه فروش اقلامی همچون کولر گازی قیمت‌ها را افزایش دادند این موضوع درحالی است که در شهریور ماه آن هم برای کالایی همچون کولر گازی نباید هیچ افزایش قیمتی انجام می‌شد. از سوی دیگر نیز برخی تولیدکنندگان و شرکت‌های وارداتی در این بازه زمانی افزایش قیمت را در برخی اقلام انجام دادند که خوشبختانه هم‌اکنون ما شاهد روند نزولی قیمت همانند روال سابق هستیم که این نوع اقدام این افراد نیز جای تشکر دارد.

 عجله‌‌ای برای خرید نداشته باشید

 درستی با اشاره به تخفیف برخی شرکت‌های وارداتی گفت: طی سال‌های اخیر برخی شرکت‌های وارداتی در شبکه توزیع کالاهای خود، به واحدهای صنفی تخفیف‌هایی را اعمال می‌کردند تا در این شرایط واحد صنفی به سود عادلانه خود دست یابند، حال امیدواریم که در این بازه زمانی چنین سیاست‌های رفتاری (تخفیف‌ به کالاها در شبکه توزیع) همچون گذشته اعمال و برقرار باشد. نایب‌رییس اتاق اصناف اظهار کرد: باتوجه به اجرای طرح ویژه مبارزه با قاچاق کالا برخی سواستفاده‌کنندگان به رفتارهای ناپسندانه خود ادامه می‌دهند؛ این موضوع درحالی است که ما از مردم می‌خواهیم تا در زمینه خرید محصول‌های لوزام خانگی عجله‌یی نداشته باشند تا تب قیمت‌ها فروکش کند.

 تهدید رییس اتحادیه لوازم خانگی به اعضا

از سوی دیگر؛ رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ایران با اشاره به طرح ویژه مبارزه با قاچاق کالا  گفت: این طرح ویژه که با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تعزیرات حکومتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کلید خورده و بنابراین همه فعالان صنفی و تشکلی باید تابع اجرای قوانین باشند؛ چراکه طی سال‌های اخیر ما شاهد مزین شدن نام اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل هستیم و حال برای کاهش معضلات در عرصه اقتصادی و ریشه کن شدن بحث قاچاق افراد باید به اجرای چنین قوانینی تن دهند و گرنه اتحادیه سواستفاده‌کنندگان را به مراجعه قانونی معر فی خواهد کرد.

 اهرام‌های خود را داریم

محمدطحان‌پور در پاسخ به این پرسش که چرا در راستای حرکت مبارزه با قاچاق واحدهای صنفی حرف از گران فروشی می‌زنند، اظهار کرد: اگر قرار باشد واحدهای صنفی به دلیل اجرای این طرح دست به گران فروشی بزنند ما هم اهرم‌های خود را داریم و در این میان نیز وظیفه تشکلی همچون اتحادیه شناسایی سواستفاده‌کنندگان در راستای اجرای قوانین است. وی درادامه توضیح داد: برخی‌ها در مصاحبه میدانی به سرخط‌هایی همچون گرانی در بازار لوازم خانگی رسیدند، بنده هم اعلام می‌کنم که اگر گرانی در بازار در راستای طرح ویژه مبارزه با قاچاق انجام شده افراد سند و مدرک ارائه دهند و از واحد صنفی مربوطه شکایت کنند تا اتحادیه نیز این نوع مسائل و اختلاف‌ها را بررسی و رسیدگی کند.

 مردم را بدبین نکنید

طحان پور در ادامه عنوان کرد: هدف از اجرای این طرح ورود تشکل‌ها به این امر (مبارزه با قاچاق) کمک به حوزه تولید است و بنابراین واحدهای صنفی که به‌طور رسمی واردات را انجام می‌دهند باید پیش قدم شوند و مردم را نسبت به ثبات در بازار لوازم خانگی دلگرم کنند. درواقع، شرکت‌های وارد‌کننده رسمی نباید افزایش قیمتی نسبت به کالاهای خود داشته باشند و مردم را نسبت به این طرح‌ها بدبین کنند. به گفته رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی؛ ما آمادگی لازم را برای واحدهای صنفی متخلف درنظر داریم و امیدواریم بیش از آنکه دامن اختلافات افزایش یابد استقبال از این طرح نیز انجام شود تا به این واسطه ما شاهد رشد تولید باکیفیت و صادرات در بخش لوازم خانگی باشیم.

 مبارزه با قاچاق منجربه افزایش قیمت شد

همچنین؛ رییس اتحادیه خرازی فروشان و وابسته از گران شدن ۱۰درصدی قیمت لوازم آرایشی و بهداشتی پس از اجرای طرح مبارزه با کالای قاچاق خبر داد. سیدحسین دکمه‌چی در گفت‌وگو با اتاق اصناف ایران گفت: در جلسه اخیری که در اتاق اصناف با حضور روسای اتحادیه‌های صنفی، نماینده ستاد قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، همگان بر این مساله اذعان داشتند که اجرای طرح مبارزه با کالای قاچاق قیمت اجناس را ۲۰ تا ۲۵درصد افزایش داد و گران کرد. وی افزود: قیمت لوازم آرایشی و بهداشتی نیز پس از اجرای طرح مبارزه با کالای قاچاق ۱۰ تا ۱۲درصد گران شد.

رییس اتحادیه خرازی فروشان در عین حال با تاکید بر مبارزه با کالای قاچاق از مبادی ورودی تصریح کرد: با کالای قاچاق باید در مرزها مبارزه کنیم نه اینکه به اصناف فشار وارد کنیم. وی همچنین متذکر شد: به تمام واحدهای صنفی بخشنامه کردیم که بدون فاکتور رسمی خرید و فروش نکنند اما مشکل اصلی واحدهای صنفی اجناسی است که پیش از این بدون اخذ فاکتور خریداری شده که باید برای آن راهکاری اندیشیده شود. دکمه‌چی با بیان اینکه واحدهای صنفی دارای پروانه کسب جنس قاچاق خریداری نمی‌کنند، تاکید کرد: ما با خرید و فروش اجناس غیراستاندارد هم مخالف هستیم و اتفاقا اگر اجناس غیر استاندارد در واحدهای صنفی یافت شد، بسیار خوشحال می‌شویم که همه اجناس ضبط شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری