{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 257891

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از خصوصی سازی بخشی از خدمات شرکت پست در آینده خبر داد.

اقتصاد آنلاین- محمد ممتازپور؛ محمدجواد آذری جهرمی در هفتمین جشنواره فاوا با بیان این مطلب گفت : براساس گزارشات ITU ، ایران بیشترین رشد ICT را در بین کشورهای آسیایی دارد و دومین جایگاه را در بین کشورهای جهان دارد.

وی افزود : پوشش شبکه تلفن همراه امسال رشد 62 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است و امیدوارم این رشد شاخص ها در بخش ICT ادامه پیدا کند .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد : برای توسعه شاخص های ارتباطی باید با کمک جوانان و استفاده از ظرفیت ها جهت توسعه تحول دیجیتال گام برداریم که باعث افزایش بهره وری، اشتغال، رفاه عمومی و ثروت ملی در کشور است.

آذری جهرمی با اعلام اینکه برنامه ریزی ویژه ای برای توسعه اشتغال آغاز کردیم، اظهار کرد: با نظر مثبت رییس جمهوری و دستوراتی که داشتند و باتوجه به نوع نگاه حمایتی مجلس بخصوص کمیسیون صنایع و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس، مذاکرات را برای نهادینه کردن شاخص ها آغاز کردیم تا بدانیم هوشمندسازی ساختمان ها، شهر، کشاورزی، انرژی و سلامت در چه وضعیتی قرار دارد و به چه مرحله ای قرار است در سال آینده برسد.

وی با اشاره به نمونه ای در مصرف آب خوزستان از مصرف 31هزار مترمکعب برای هر هکتار خبر داد و افزود: این درحالیست که در کشورهای پیشرفته برای همین قدر تولید محصول 10 تا 12 هزار مترمکعب آب در هر هکتار مصرف می شود که می توان با کمک فناوری اطلاعات آن را بهبود داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه زیرساخت ها فناوری اطلاعات توسعه پیدا نکرده تا فقط به عنوان پیام رسان از آن استفاده کرد، اظهار کرد: باید فناوری اطلاعات را در زندگی مردم جاری کنیم که حوزه سلامت، کشاورزی از جمله زوایای زندگی مردم است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در زمانی هستیم که همه کشورها درحال استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات هستند، تصریح کرد: اگر بنشینیم و دست روی دست بگذاریم آنها حاکمیت ما را بدست می آورند و باید تلاش کنیم و با استفاده از خلاقیت ها حاکمیت را بدست بیاوریم و خدمات به شهروندان را ارتقا دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سختی اتصال دستگاه های مختلف به دولت الکترونیک گفت و ادامه داد: بهانه های برای این کار از سوی نهادهای مختلف گفته می شود که آخرین آنها حفظ امنیت اطلاعات سازمانی است که باید گفت بزرگترین اقدام ضد امنیتی به اشتراک نگذاشتن اطلاعات است.

وی با تاکید بر اینکه امروز آنکه مانع می شود و جلوی رشد این خلاقیت ها را با هر روشی بگیرد و مانع رشد فناوری اطلاعات بشود، به حاکمیت آینده ما ضربه می زند، گفت: نباید به اعتماد عمومی لطمه بزنیم و باید بدانیم که در تحولات این حوزه شغل های سنتی از میان می رود و شغل های نوین جایگزین می شود که باید نسبت به آن فرهنگ سازی کنیم که بر اثر این تغییرات سرمایه گذاری صورت می گیرد و اشتغال ایجاد شده و توسعه رخ می دهد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برخی دستگاه ها شفاف جلوی بهره وری می ایستند درحالی که در مجلس این امر وجود دارد، افزود: وزارت ارتباطات مسوول همه بخش ها نیست و با وجود اینکه به عنوان متولی زیرساخت به شمار می رود اما در بخش فنی نیز الزاما همه مسوولیت ها با وزارت ارتباطات نیست.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: اگر با بیشترین هزینه ها بهترین پلتفرم ها برای پیام رسان نیز درست کنیم علاوه بر آن اکوسیستم و زیست بومی وجود دارد که دستگاه های دیگر مسوول ایجاد آن هستند.

جهرمی در بخش دیگر از سخنان خود از دستور رییس جمهوری مبنی بر اعلام عمومی سند تحول دیجیتال و ارایه شاخص ها خبر داد و گفت: باید اعلام کنیم چه میزان از کشاورزی، شبکه علمی، ساختمان ها هوشمندسازی هستند و به چه میزان می خواهند برسند.

ذری جهرمی با تاکید بر اینکه هنوز وقتی با استارت آپ ها صحبت می کنیم، می گویند که آنها نفوذی هستند، اظهار کرد: باید بینش عمومی را بالا ببریم و جوانان را برای خودمان حفظ کنیم. در نمایشگاه جیتکس 12 برگزیده، شرکت ها و استارت آپ های ایرانی بودند که باید به این سرمایه ها توجه کنیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری