تحقیقات دانشگاه کلمبیا و کالیفرنیا نشان می دهد:

بی اثر بودن تحریم ها در فروش نفت خام روسیه

گروهی از دانشگاهیان می‌گویند روسیه به میزان قابل توجهی بیشتر از آنچه قبلا تصور می‌شد از فروش نفت خام خود پول به دست آورده است.

بی اثر بودن تحریم ها در فروش نفت خام روسیه

به گزارش اقتصادآنلاین، محاسبات دانشگاهیان مؤسسه مالی بین المللی، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد که روسیه در هفته‌های پس از سقف قیمت نفت که در 5 دسامبر سال گذشته اعمال شد، پول بیشتری به دست آورد.

بر اساس محاسبات مقاله «ارزیابی تأثیر تحریم‌های بین‌المللی بر صادرات نفت روسیه» منتشر شده در شبکه تحقیقات علوم اجتماعی، نشان می‌دهد که روسیه نفت خام خود را به طور متوسط حدود 74 دلار در هر بشکه فروخته است.

در این مقاله، اثرات تحریم اتحادیه اروپا و سقف قیمتی گروه 7 بر نفت خام دریایی روسیه، مورد بررسی قرار گرفته است.

این مقاله بیان کرده: « ما متوجه شدیم روسیه توانسته صادرات نفت خام را از اروپا به بازارهای جایگزین مانند هند، چین و ترکیه هدایت کند، اما درآمدهای صادراتی به‌ دلیل تخفیف‌های قابل‌توجهی که صادرکنندگان روسی مجبور بودند در بخش‌های بازاری که تحریم قریب‌الوقوع اتحادیه اروپا می‌پذیرفتند، به‌طور چشم‌گیری محدود شد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «با این حال، تخفیف‌های نفت خام را به اندازه آنچه در قیمت‌های اورال در پایان سال 2022 منعکس می‌شود، نمی‌یابیم. به‌ویژه که قیمت‌ها در بخش‌هایی از بازار که تحت تأثیر تقاضای پایین اروپا قرار نگرفته‌اند مانند صادرات از بنادر اقیانوس آرام روسیه، به شکل معنی داری کاهش نیافته است و به نظر نمی‌رسد محموله‌ها با سقف قیمت مطابقت داشته باشند.»

نویسندگان این مقاله می‌گویند: «به‌علاوه، یافته‌های شگفت‌انگیز ما از فروش سهم قابل‌توجهی از نفت خام روسیه بالاتر از سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه، نیاز به تحقیقات بیشتر و اجرای سریع‌تر دارد.»

این مقاله توصیه کرده که سقف قیمت نفت خام باید در اسرع وقت کاهش یابد.

ارسال نظر
ارسال نظر