روسیه ارسال گاز به چین را از سر گرفت

غول انرژی روسیه موسوم به گازپروم اعلام کرد که تأمین گاز طبیعی از روسیه به چین از طریق خط لوله قدرت سیبری Power of Siberia با انجام تعمیرات معمول از سر گرفته شده است.

روسیه ارسال گاز به چین را از سر گرفت

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، غول انرژی روسیه موسوم به گازپروم روز جمعه اعلام کرد که تأمین گاز طبیعی از روسیه به چین از طریق خط لوله قدرت سیبری Power of Siberia با انجام تعمیرات معمول از سر گرفته شده است.

این شرکت روسی در بیانیه‌ای که از طریق کانال تلگرامی خود منتشر کرد، گفت: کارهای تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده در خط لوله گاز قدرت سیبری به پایان رسیده است. انتقال گاز طبق برنامه از امروز از سر گرفته شده است.

حمل‌ونقل گاز از طریق این خط لوله در تاریخ 20 سپتامبر به‌طور موقت متوقف شد. طبق شرایط قرارداد، این مسیر برای انجام بازرسی دو بار در سال، در بهار و پاییز، بسته می‌شود.

گازپروم پنج سال قبل پمپاژ گاز به چین را از طریق این خط لوله 3000کیلومتری (1864مایلی) در سال 2019 به‌عنوان بخشی از قرارداد 30ساله با شرکت ملی نفت چین (CNPC) آغاز کرد.

این قرارداد 400 میلیارد دلاری بزرگترین قرارداد گازپروم محسوب می‌شود.

ظرفیت خط لوله قدرت سیبری که به مسیر شرقی نیز معروف است، 61 میلیارد مترمکعب گاز در سال است که 38 میلیارد مترمکعب آن برای صادرات است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اوایل ماه جاری میلادی در نشست سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد: مسکو و پکن در زمان حاضر در حال برنامه‌ریزی مسیر اصلی گاز دیگری هستند و گازپروم در حال نهایی کردن جزئیات ساخت پروژه سایوز وستوک است.

سایوز وستوک، که گاز طبیعی را از طریق مغولستان به چین می‌رساند، بخشی از خط لوله بزرگتر نیروی سیبری2 است. این مسیر پس از راه‌اندازی می‌تواند تا 50 میلیارد مترمکعب گاز را منتقل کند.

منبع: تسنیم
ارسال نظر