تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
با بیش از ۲ میلیون بشکه میعانات گازی؛

ابرنفتکش ایران در ونزوئلا پهلو گرفت

بر اساس اسناد منتشر شده، یک ابر نفتکش با پرچم ایران که حامل بیش از ۲ میلیون بشکه میعانات گازی است، در یکی از بندرهای ونزوئلا پهلو گرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از یورونیوز، ابر نفتکش «استارلا» اواخر ماه ژانویه به سواحل ونزوئلا رسیده است.

خزانه‌داری آمریکا در اکتبر ۲۰۲۰ این شرکت را تحریم و اعلام کرد که این شرکت به نیروی سپاه قدس ایران کمک مالی کرده است. ایران و ونزوئلا به عنوان دو کشور صادرکننده نفت در فهرست کشورهای تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

ورود نفتکش استارلا به بندر اصلی شرکت نفت دولتی ونزوئلا در حالی است که مذاکرات وین برای احیای توافقنامه برجام که می‌تواند امکان فروش نفت توسط ایران را فراهم کند، ادامه دارد.

بر اساس اعلام شرکت ردیابی نفتکش‌ها، «تانکر ترکرز» این نفتکش پس از ترک ایران در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۱، سیستم ردیابی خود را برای بیش از یک ماه و نیم خاموش کرد.

کشورهای دارای ذخائر نفتی که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند در سال‌های گذشته برای آنکه محموله‌های صادراتی‌اشان شناسایی نشوند از روش‌های مختلف از جمله خاموش کردن سیستم ردیابی کشتی‌ها استفاده کرده‌اند.

ایران روابط نزدیکی با نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا دارد و در بحبوحه کارزار تحریم‌های آمریکا، بنزین و سایر محصولات را به این کشور ارسال کرده است.

WhatsApp Image 2022-02-02 at 2.51.19 PM

به گفته یکی از بنیانگذاران تانکر ترکرز، نفتکش‌های ایرانی از سال ۲۰۲۰ چهار بار میعانات گازی را از ایران به ونزوئلا منتقل کرده‌اند.

کلر یونگمن، رییس سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» هم پهلو گرفتن ابرنفتکش استارلا را در بندر خوزه ونزوئلا تأیید کرد.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای که در نیویورک مستقر است، محموله‌های نفت ایران را هم ردیابی می‌کند.

یونگمن با بیان اینکه سازمان او افزایش فروش مخفیانه نفت ایران به چین و ونزوئلا را دنبال کرده است، از تمایل این کشورها برای به چالش کشیدن سیاست‌های دولت بایدن، رییس جمهوری آمریکا سخن گفت. یونگمن بر این نظر است که در صورت اجرا نشدن تحریم‌ها، ایران به مقاصد خود می‌رسد.

منبع: یورونیوز
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها