کد خبر 583179

طرح تعویض بخاری های فرسوده در دستور کار قرار گیرد

شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران اعلام کرد: تعویض بخاری‌های گازی کم‌بازده و جایگزینی آنها با بخاری‌های «هرمتیک هوشمند» از عوامل موثر در کاهش مصرف گاز و تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها در فصل سرد سال است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، این روزها تامین گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها برای فصل سرد سال به یکی از دغدغه‌های اصلی صنعت برق تبدیل شده است. گرچه روز گذشته «جلیل سالاری» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: به‌منظور سوخت‌رسانی مستمر زمستانی، اکنون ۷۰ درصد از مخازن ذخیره‌سازی سوخت مایع نیروگاه‌ها پُر است اما همچنان تامین سوخت، دغدغه‌ای اصلی برای روزهای سرد سال است.

در همین باره شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) تعویض بخاری‌های گازی فرسوده با هدف تامین گاز نیروگاه‌ها را به عنوان راهکاری مطمئن برای جبران کمبود گاز نیروگاه‌ها در زمستان دانسته است.

براساس اعلام شرکت توانیر، بخش خانگی و تجاری کشور در دی و بهمن ۶۵۰ میلیون متر مکعب از یک میلیارد مترمکعب گاز مصرفی روزانه را به خود اختصاص می‌دهند و این درحالی است که نیروگاه‌ها در این دو ماه ۸۰ میلیون مترمکعب مصرف روزانه گاز دارند.

بخاری‌های گازی کم‌بازده با فرض اینکه ۷۰ درصد انرژی در ساختمان‌ها برای گرمایش به مصرف می رسد و نیز ۸۰ درصد گرمایش هم به کمک بخاری تامین می شود ۳۶۰ میلیون مترمکعب مصرف روزانه گاز را به خود اختصاص می دهند.

با تعویض بخاری های گازی قدیمی با بخاری‌های پربازده هرمتیک، دست کم ۱۸۰ میلیون متر مکعب در روز در مصرف گاز خانگی و تجاری صرفه جویی می‌شود.
این میزان از کل گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها در روزهای سرد سال بیشتر است در عین حال تعویض بخاری‌های کم بازده و جایگزینی آنها با بخاری‌های پربازده هرمتیک هوشمند حدود ۵۰ درصد مصرف گاز کشور را کاهش خواهد داد.

ارسال نظر