کد خبر 532229

سهم نیروگاه‌های حرارتی در تامین برق پیک مصرف چقدر است؟

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی، گفت: روز گذشته اوج نیاز مصرف برق کشور به ۵۵ هزار و ۶۴۶ مگاوات رسیده بود که حدود ۸۸ درصد تولید لحظه‌ای پیک توسط نیروگاه‌های حرارتی انجام شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین ، ناصر اسکندری، با تاکید بر اینکه حداکثر تولید روز گذشته به ۴۶ هزار و ۲۹۴ مگاوات رسیده بود، افزود: حدود ۹۴ درصد از انرژی تولیدی در این روز توسط نیروگاه‌های حرارتی تأمین شده است.

وی با اشاره به اینکه قابلیت تولید نیروگاه‌های حرارتی (بدون دیزل و مقیاس‌کوچک) به ۴۵ هزار و ۷۶۰ مگاوات رسیده است، افزود: به منظور کاهش وقوع خاموشی‌ها، جبران کمبود کسری تولید سایر نیروگاه‌ها و افزایش مصرف رخ داده، میزان تولید نیروگاه‌های حرارتی از ابتدای سال تاکنون حدود ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. میانگین تولید برق نیروگاه‌های حرارتی در فروردین‌ماه هشت هزار مگاوات و طی اردیبهشت ماه پنج هزار مگاوات نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

این مقام مسئول به تشریح آخرین وضعیت تعمیرات واحدهای نیروگاهی کشور پرداخت و ادامه داد: برای این دوره از فصل تعمیرات واحدهای تولید برق حرارتی حدود ۹۱ هزار مگاوات برنامه مدون پیش‌بینی شده بود که تاکنون بیش از ۷۸ هزار مگاوات از این برنامه انجام شده است.

معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی با اشاره به پیشرفت ۸۶ درصدی برنامه تعمیرات نیروگاه‌های سراسر کشور، اظهار داشت: این اقدامات شامل تعمیرات اساسی واحدهای بخار و گازی، مسیر داغ و اتاق احتراق واحدهای گازی و تعمیرات دوره‌ای واحدهای بخار است. در حال حاضر بخش اصلی برنامه تعمیراتی امسال در قالب تعمیرات اساسی واحدهای گازی و بخاری و همچنین مسیر داغ واحدهای گازی به پایان رسیده و موارد باقی مانده عمدتاً مربوط به تعمیرات دوره‌ای واحدهای بخار و اتاق احتراق واحدهای گازی است.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها تأخیری وجود ندارد، تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا انتهای خرداد ماه با تجمیع یا حذف برخی از فعالیت‌های باقی‌مانده حدود ۳ هزار و ۷۰۰ مگاوات از برنامه تعمیرات انجام و وارد مدار می‌شود تا پرونده تعمیرات نیروگاه‌های کشور برای دوره اوج بار امسال بسته شود و این واحدها برای تأمین پایدار برق مصرف‌کنندگان با تمام توان در مدار تولید باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر