کد خبر 497380

در برنامه زنده تلویزیونی بررسی شد؛

دلایل افزایش آلاینده‌های جوی

سخنگوی صنعت برق گفت: هیچ نیروگاهی در داخل کلانشهرهای تهران، کرج و قم از سوخت مازوت استفاده نمی کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، یوسف رشیدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران و رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به بررسی اجرایی نشدن قوانین مقابله با آلودگی هوا پرداختند .

رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه خروجی جلسه ای که امروز در کمیسیون بعد از چند ماه مطرح شد این بود که موضوع آلودگی هوا نباید فقط در فصل زمستان بررسی شود افزود: در جلسات به این نتیجه رسیدیم که باید هر ماه یکبار جلسه آلودگی هوا بگذاریم .

او با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه صفر درصد برای آلودگی هوا کمک کرده است ادامه داد: درد آلودگی هوا درد مدیریت است، موضوع آلودگی هوا ربطی به حاکمیت ندارد لذا این موضوع متوجه مسئولان است ،متاسفانه مسئولان وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهند. سیستم حمل و نقل عمومی در تهران دچار مشکلات عدیده ای است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه قانون هوای پاک یکی از راه های کاهش آلودگی هوا است گفت: این موضوع یک مسئله فرا دستگاهی است که باید همه دستگاه ها نسبت به مسئله متعهد شوند لذا تاکنون جلسات متعددی به جهت بعد نظارتی مجلس برگزار شده و صرفاً ختم به این موضوع شده است که دستگاه‌ها مسئولیت هایشان را به یکدیگر پاس کاری می کنند.

رفیعی افزود: جلسه ای که امروز برگزار کردیم متفاوت از  جلساتی بوده که تا به امروز برگزار کرده‌ایم اما توضیحات دستگاه ها قانع کننده نبود، آنها مسائل را خوب جلوه می دهند ولی وقتی سوالات بعدی را از آنها می پرسیدیم ، نوع سوالات اجازه نمی‌داد که فرافکنی صورت بگیرد، نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که در موضوع آلودگی هوا نباید صرفاً به فصل سرد سال اکتفاء کرد.

در زمستان مجبور به استفاده از سوخت دوم در نیروگاه ها هستیم

رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه از ۱۲۰ نیروگاه ۵ الی ۶ نیروگاه هستند که از سوخت مازوت استفاده می کنند گفت: اولویت اولیه ما استفاده از سوخت گاز است، اما در شرایط زمستان با افزایش مصرف گاز در بخش خانگی مواجه هستیم لذا مجبور هستیم از سوخت دوم استفاده کنیم ، عمده سوخت دوم نیروگاه های سوخت گازوئیل یعنی نفت گاز است.

او با بیان اینکه هیچ نیروگاهی در داخل کلانشهر تهران و استان های البرز و قم از سوخت مازوت استفاده نمی کند و همه از سوخت گاز استفاده می‌کنند ادامه داد: در شرایط اضطرار این نیروگاه‌ها از سوخت گازوئیل استفاده می کنند. ما سوخت را با کیفیت از شرکت پخش و پالایش تحویل می‌گیریم و برای کلانشهرها از سوخت یورو ۴ استفاده می‌ کنیم و ممکن است در نیروگاه های خارج از کلانشهرها که در محیط آزاد هستند از سوخت‌های با استانداردهای لازم دیگر استفاده شود.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه سوخت ما استاندارد یورو ۴ است افزود: ما آمادگی داریم تا سوخت را آزمایش کنیم و یا اینکه با شرکت پخش و پالایش به موضوع رسیدگی کنیم.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه عمده نیروگاه‌های که در سه دهه اخیر احداث شده اند بر پایه سوخت گاز هستند و داخلی‌سازی صورت گرفته است تصریح کرد: ما امروز در کشور نیروگاه ساز هستیم به طوری که سوخت دوم آنها گازوئیل است ،اینها نیروگاه‌های سیکل ترکیبی هستند و راندمان آنها بیش از ۵۰ درصد است.

او اظهار کرد: بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی را ترکیب می کنیم تا راندمان ما حدود یک درصد سالانه افزایش پیدا کند، سال گذشته ۳۸ و نیم درصد بودیم و در این شرایط سخت در برخی از روزها راندمان ما به بیش از ۴۰ درصد می رسد.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد : این نرخ راندمان برای نیروگاه های حرارتی بسیار مناسب است، ما در رده کشورهای اروپایی هستیم. نیروگاه های کم بازده و کم راندمان غیر از ساعات محدودی در تابستان، در ساعت دیگر استفاده نمی‌شود لذا از نیروگاه های کم بازده استفاده نمی‌کنیم.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: م اهیچ مازوتی در نیروگاه های کلان شهرها مانند تهران، اصفهان و سایر شهرها استفاده نمی کنیم .

خبر درحال تکمیل است...

حجم ویدیو: 1.86M | مدت زمان ویدیو: 00:01:01
بیشتر بخوانید
ارسال نظر