کد خبر 480929

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

قیمت نفت خوش‌بین به پایان کرونا/ در انتظار کاهش ذخایر طلای سیاه

درحالی قیمت نفت در بالاترین سقف ۵٠ روز اخیر قرار گرفته که زمزمه‌هایی از کاهش میزان ذخایر استراتژیک کشورهای مصرف کننده به گوش می‌رسد.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ در سومین روز معاملاتی هفته جاری قیمت نفت همچنان در مدار صعودی قرار گرفت و در بالاترین سطح ۵٠روز اخیر معامله شد.

در این بین هر بشکه نفت خام برنت با رشد ٢.۶ به رقم ۴۴ دلار و ٨٠ سنت افزایش یافت. همچنین هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینتر مدیریت برای تحویل در ماه دسامبر با افزایش ٢.٧ درصدی نسبت به جلسه معاملاتی قبل به رقم ۴٢ دلار و ٢٨ سنت رسید. از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت در روز جاری می‌توان به افت ذخایر استراتژیک آمریکا و همچنین عقب نشینی شاخص دلاراشاره کرد.

گفتنی است ذخایر نفت خام نیز هفته گذشته ۵.۱ میلیون بشکه کاهش یافت و به حدود ۴۸۲ میلیون بشکه رسید، داده‌های گروه صنعت در روز سه شنبه در مقایسه با انتظارات تحلیل گران در نظرسنجی رویترز، کاهش ۹۱۳ هزار بشکه را نشان داد.

از سویی دیگر تحلیلگران بر این باورند که در کوتاه مدت چندان نمی توان انتظار رشد قیمت تا محدوده ۵٠دلار را داشت چرا که به سبب پاندومی کرونا در اروپا و آمریکا شاهد اعمال محدودیت‌های بیشتر در خصوص رفت و آمد و حمل و نقل هستیم که به شدت برروی تقاضای سوخت به‌ویژه گازوییل تاثیرگذار است.

اما امروز راسل هاردی، مدیر عامل ویتول اعلام کرد که قیمت نفت در چند ماه آینده به محدوده بالای ۴۰ دلار برای هر بشکه یا حتی ۵۰دلار برای هر بشکه می‌رسد، زیرا میانگین ذخیره‌سازی نفت خام در زمستان کاهش می‌یابد و این مسئله در اواسط سال ۲۰۲۱ سرعت خواهد یافت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر