کد خبر 480452
اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

سورپرایز اوپک در راه است/ واکسن کرونا نتیجه توافق اوپک پلاس را تعیین می‌کند

وزیر انرژی عربستان هرگونه تغییر در روند کاهش تولید اوپک را منوط به نتایج واکسن جدید کرونا اعلام و بیان کرد منتظر تغییر فراتر از انتظار در توافق کاهش تولید اوپک پلاس باشید.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ شب گذشته در پی انتشار اخبار مثبتی در خصوص تاثیر 90 درصدی واکسن کرونا، قیمت نفت با رشد 10 درصد روبرو شد. همزمان نیز، شاهزاده عبدالعزیز وزیر انرژی عربستان صعودی در کنفرانس ادیپک ۲۰۲۰ که امسال با توجه به شرایط ناشی از بیماری کرونا به صورت مجازی برگزار می شود در خصوص نحوه تسهیل کاهش تولید اوپک پلاس از سال آینده میلادی گفت: باتوجه به عدم خوشبینی وسیع نسبت به بازگشت تقاضای نفت و همچنین افزایش تولید نفت لیبی، ممکن است توافق کاهش تولید را دست‌خوش تغییر قرار دهیم و این تغییر ممکن فراتر از انتظارات تحلیل‌گران بازار نفت باشد. باید ببینیم تحولات چطور پیش می روند.

وی در ادامه افزود: قطعاً اوپک پلاس نقش بسیار قابل توجهی در برقراری تعادل در بازار نفت داشته و به منظور انعطاف پذیری بیشتر با شرایط نامطمئن بازار، وزیران اوپک پلاس گزینه های متعددی دارند که در حال بررسی آنها هستند.

اما تحلیل‌گران بر این باورند که احتمالا کاهش 7.7 میلیون بشکه‌ای تولید نفت در روز توسط اوپک پلاس که در ابتدای سال آینده میلادی که قرار است به 5.7 میلیون بشکه برسد با یک تعویق شش ماهه روبرو شود ولی این امر به توافق همه اعضا بستگی دارد که حصول آن از نظر سیاسی دشوار است.

در این خصوص نیز سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی تاکید کرد توافق اوپک پلاس منعطف است اما تغییر آن مستلزم توافق جمعی ۲۲ عضو این گروه است. البته گفتنی است سیگنال تغییر در توافق کاهش تولید اوپک پلاس را هفته پیش رئیس دوره ای اوپک روانه بازار کرد. وزیر انرژی الجزایر هفته پیش اعلام کرد از تمدید محدودیت عرضه فعلی حمایت می کند و دیدار آینده اوپک پلاس ممکن است به بررسی تمدید شش ماهه محدودیت عرضه ۷.۷ میلیون بشکه در روز بپردازند.

ارسال نظر