کد خبر 473535

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

فتوولتائیک‌ها گرانترین برق‌های دنیا/ چرا تقاضا برای برق بادی کمتر است؟

برق تولیدی از ژنراتورهای فتوولتائیک به دلیل نیاز به نور خورشید که فقط در طول روز مهیا است، گران قیمت‌تر از سایر برق‌های تولیدی از روش‌های دیگر است.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ طبق آخرین آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال 2019 ، میانگین قیمت عمده فروشی برق تولید شده توسط فناوری فتوولتائیک خورشیدی (PV)  در ایالات متحده به طور قابل توجهی بالاتر از متوسط ​​قیمت عمده فروشی برق از سایر فن‌آوری‌ها بود بطوری‌که میانگین قیمت عمده فروشی برای برق تولید شده توسط PV خورشیدی 83 دلار به ازای هر مگاوات ساعت (مگاوات ساعت) در سال 2019 بود ، که بیش از دو برابر قیمت پرداخت شده به تولید کنندگان برای برق تولید شده توسط باد ، سوخت‌های فسیلی یا هسته‌ای است.

5

فتوولتائیک سیستمی است که قادر به تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به انرژی الکتریسیته می‌باشد. استفاده از سیستم‌های فتوولتائیک به ما این قابلیت را می‌دهد که محیط زیست پاکیزه‌ای داشته باشیم، چرا که سیستم تولید الکتریسیته فتوولتائیک اثرات جانبی بسیار ناچیزی بر طبیعت دارد. به پدیده‌ای که در اثر تابش نور بدون استفاده از مکانیزم‌های محرک، الکتریسیته تولید کند پدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدیده استفاده کند سیستم فتوولتائیک گویند.

البته لازم به ذکر  است متوسط ​​قیمت عمده فروشی بیشتر برای PV خورشیدی نسبت به سایر فن‌آوری‌ها تا حدودی توسط جغرافیا و زمان تعیین می‌شود.

قیمت عمده فروشی برق قیمت‌هایی است که خرده فروشان برق مانند آب و برق برای تولیدکنندگان برق مانند صاحبان نیروگاه‌ها و گردانندگان آن می‌پردازند. در بازارهای عمده فروشی ، قیمت برق براساس تغییر در تقاضای برق، قیمت سوخت‌هایی که نیروگاه‌ها برای تولید برق استفاده می‌کنند و در دسترس بودن منابع تولید سوخت تغییر می‌کند.

تقریباً یک سوم ظرفیت PV خورشیدی ایالات متحده در کالیفرنیا واقع شده است، جایی که متوسط ​​قیمت برق عمده فروشی در همه فناوری‌ها 74 دلار برای هر مگاوات ساعت در سال 2019 بود ، که بیش از دو برابر میانگین کلی قیمت برق یعنی 36 دلار در مگاوات ساعت است.

6

قیمت عمده فروشی باد نیز به طور مشابه تحت تأثیر جغرافیا قرار دارد. در مجموع به دلیل بادخیز بودن اغلب مناطق و سهولت تولید برق بادی، قیمت آن در بازارهای عمده فروشی نسبتا پایین تر از سایر روش های تولید برق است.

گفتنی است مزارع بادی در تگزاس ، اوکلاهما و کانزاس در مجموع 45٪ از کل باد ایالات متحده در سال 2019 را تولید کردند. متوسط ​​قیمت عمده فروشی باد در این ایالت‌ها 26 دلار در مگاوات ساعت بود که در مقایسه با قیمت 47 دلاری تولید برق بادی در سایر ایالت‌ها بسیار پایین‌تر بود. از این رو قیمت عمده فروشی باد در تگزاس ، اوکلاهما و کانزاس کمتر است زیرا منابع مطلوب باد هزینه های تولید باد را کاهش می‌دهد.

از سوی دیگر وقتی تقاضای برق در یک منطقه بیشتر باشد، قیمت عمده فروشی برق به طور کلی بیشتر است. از آنجا که تقاضای مصرف کننده برای برق در طول روز متفاوت است، زمان تولید نیز بر قیمت عمده تأثیر می‌گذارد. همچنین باید در نظر داشت که روش خورشیدی PV فقط در طول روز برق تولید می‌کند یعنی درست  زمانی که تقاضای برق و قیمت عمده فروشی برق بیشتر است، اما توربین‌های بادی هر زمان که باد می‌وزد برق تولید می‌کنند. در سال 2019 ، بیش از نیمی از تولید باد در شب رخ داده است، و در نتیجه قیمت‌های عمده فروشی عمده برق بادی نسبت به برق خورشیدی به دلیل تقاضای پایین برق در شب، کمتر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر