کد خبر 470269

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

نفت هفته را ریزشی آغاز کرد/ نگرانی از بازگشت شرایط قرنطینه در آمریکا

قیمت انواع نفت خام در پی شیوع موج جدید کرونا و نا امیدی به بازگشت تقاضا، با روند منفی هفته جاری را آغاز کرد.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ در نخستین روز معاملاتی هفته جاری قیمت انواع شاخص های نفتی در بازارهای جهانی با افت مواجه شد.

در این میان شاخص برنت که در پایان معاملات روز جمعه گذشته در محدوده 41 دلار و 95 سنت به کار خود پایان داد و امروز با افت 7 دهم درصدی در قیمت 41 دلار و 60 سنت قرار دارد.

همچنین شاخص وست تگزاس اینترمدییت نیز با افت یک درصدی نسبت به معاملات روز جمعه، کانال 40 دلار را از دست داد و هم اکنون در محدوده 39 دلار و 90 سنت قرار دارد.

از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر افت قیمت نفت در روز جاری، تداوم نگرانی‌ها ناشی از بازگشت شرایط قرنطینه در آمریکا و افت شدید تقاضای سوخت در این کشور است. در آمریکا، به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت دنیا، شمار ابتلا به ویروس کرونا در حال رشد است.  برای مثال نیویورک که در فصل بهار تحت تاثیر شدید آثار ویروس کرونا قرار داشت، بار دیگر در حال ورود به شرایط قرنطینه است. در آمریکا در مجموع 200 هزار نفر بر اثر شیوع کرونا جان خود را از دست داده‌اند و حدود 7 میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. تمام این اتفاقات باعث شده مصرف سوخت ایالات متحده آمریکا پایین باقی بماند. آمارها نشان می‌دهد میانگین چهار هفته‌ای تقاضای بنزین آمریکا در هفته گذشته، 9 درصد کمتر از همین بازه زمانی در سال گذشته بوده است.

از سوی دیگر طبق اطلاعات بانک گلدمن ساکس، مصرف نفت خام دنیا در حال حاضر نزدیک به 93  میلیون بشکه در روز است و ممکن است تا پایان سال حدود 1.8 میلیون بشکه دیگر به آن اضافه شود. در عین حال در این گزارش تاکید شده است هرگونه بهبود معنی‌دار مصرف نفت خام، در حال حاضر زیر سایه شیوع گسترده کرونا در دنیا مهار شده است. 

از سوی دیگر اما برخی تحلیلگران معتقدند ذخایر جهانی نفت تا 6 ماه دیگر کاهش می یابد. در این خصوص دبیرکل اوپک در نشست آنلاین وزیران انرژی گروه جی 20  پیش بینی کرد ذخایر نفت اعضای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) تا پایان سه ماهه اول سال 2021 اندکی بالاتر از میانگین پنج ساله خواهد ماند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر