کد خبر 448492

افت مصرف انرژی امسال رکورد می‌زند

یک کارشناس آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی برای انرژی ممکن است در سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا شش درصد کاهش پیدا کند که بزرگترین کاهش در ۷۰ سال گذشته خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پیتر فریزر، مدیر بازارهای گاز، زغال سنگ و نیرو در آژانس بین‌المللی انرژی در سمینار آنلاینی که به میزبانی آژانس بین‌المللی انرژی و موسسه تحقیقات نیروی الکتریک برگزار شد، اظهار کرد ممکن است تقاضای جهانی برای انرژی در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ به میزان شش درصد کاهش پیدا کند اما افت تقاضا برای همه سوختها یکسان نخواهد بود و تاثیر این کاهش تقاضا روی سوخت‌های فسیلی بیشتر از سوخت‌های غیرفسیلی خواهد بود.

این کارشناس انرژی اظهار کرد که طبق پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی، افت تقاضا برای زغال سنگ به دلیل تاثیری که پاندمی کووید ۱۹ روی اقتصادهای در حال توسعه داشته است و کاهش قیمت گاز طبیعی در اقتصادهای توسعه یافته، قابل توجه خواهد بود. در مورد گاز طبیعی این تاثیر تا حدودی ملایمتر خواهد بود و تقاضای جهانی برای این سوخت چهار درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا می کند اما در سال ۲۰۲۱ بهبود پیدا کرد و افت قبلی را جبران می کند زیرا گاز که قیمت ارزانی پیدا کرده است، در بخش نیرو سهم زغال سنگ را می گیرد.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته هشت درصد کاهش کند اما افت تقاضا برای انرژی هسته ای اندک خواهد بود در حالی که افت تقاضا شامل تجدیدپذیرها نمی شود. سهم تجدیدپذیرها در عرضه جهانی برق طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به نزدیک ۲۸ درصد رسید که بالاتر از ۲۶ درصد در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بود و انتظار می رود تا پایان سال به ۳۰ درصد برسد.

 از نظر تقاضای جهانی برای برق، آژانس بین‌المللی انرژی کاهش پنج درصدی در سال ۲۰۲۰ را پیش بینی کرده است که بزرگترین کاهش از زمان رکود بزرگ آمریکا در دهه ۱۹۳۰ خواهد بود.

بر اساس گزارش پلاتس، همچنین آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که انتشار دی اکسید کربن در سال ۲۰۲۰ نه تنها بیشترین میزان کاهش ثبت شده تاکنون را خواهد داشت بلکه تقریبا دو برابر موارد قبلی کاهش آلایندگی پس از دوران جنگ جهانی دوم خواهد بود. میزان انتشار جهانی دی اکسید کربن در سه ماهه اول تحت تاثیر افت هشت درصدی کاهش آلایندگیهای زغال سنگ، افت چهار درصدی آلایندگی‌های نفت و افت دو درصدی آلایندگی گاز طبیعی، به میزان پنج درصد کاهش پیدا کرد و آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که میزان انتشار دی اکسید کربن در سال ۲۰۲۰ حدود هشت درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود و شش برابر کاهش سالانه ثبت شده در سال ۲۰۰۹ است.

طبق پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی، درآمدهای دولتها و صنعت انرژی در سال ۲۰۲۰ به دلیل کاهش تقاضا برای انرژی و قیمت‌های پایینتر، بیش از یک تریلیون دلار سقوط خواهد کرد و سرمایه گذاری‌های انرژی در جهان حدود ۲۰ درصد معادل ۴۰۰ میلیارد در سال ۲۰۲۰ سقوط می کند که بزرگترین کاهش در تاریخ خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر