کد خبر 439253

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

جدیدترین پیش‌بینی‌ها از تقاضای جهانی نفت/ هر روز کمتر از دیروز

آخرین گزارش ها از افت تقاضای جهانی نفت به زیر ١٠٠ میلیون بشکه در روز حکایت دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، همزمان با دور جدید کاهش بی ثباتی قیمت نفت، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز کوتاه مدت انرژی ماهانه‌اش پیش‌بینی تقاضای جهانی نفت خام را نسبت برآورد پیشین کاهش داد.

‌EIA روز گذشته ضمن انتشار گزارشی، پیش‌بینی خود درباره رشد تقاضای جهانی نفت خام در کل سال ۲۰۲۰ را نسبت به برآورد پیشین ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و این مقدار کاهش را روزانه ۸ میلیون و ۱۳۰ هزار بشکه اعلام کرد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا، پیش‌بینی خود برای تقاضای نفت در سال آینده میلادی با رشد اندک ۵٨٠ هزار بشکه ای تنها ٧ میلیون بیشتر از تقاضای سال جاری است. 

بنابراین کل تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰، به‌طور میانگین ۹۲ میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی می‌شود و برآورد تقاضا برای سال ۲۰۲۱، ۹۹ میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

همچنین رئیس اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد: انتظار داریم مصرف جهانی نفت خام در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد، اما همچنان پایین‌تر از میانگین مصرف در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

در ادامه این گزارش آمده است که با کاهش محدودیت‌های مسافرتی و احیای فعالیت‌های اقتصادی، ضعف تقاضا به تدریج طی ۱۸ ماه آینده از میان می‌رود.

برآورد این نهاد نشان می‌دهد تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۰ به ۱۱ میلیون و ۶۹۰ هزار بشکه در روز سقوط خواهد کرد، این نخستین کاهش سالانه تولید ایالات متحده از سال ۲۰۱۶ خواهد بود؛ در سال ۲۰۲۱ نیز با کاهشی بیشتر به ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

در نتیجه این سازمانپیش‌بینی خود برای قیمت نفت خام را پس از آنکه تولید کنندگان سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» در هفته‌های اخیر، متعهد به کاهش قابل توجه عرضه نفت خام شدند، اندکی افزایش داد.

براساس این پیش‌بینی، میانگین قیمت‌ نفت خام برنت در سال ۲۰۲۰ به ۳۴ دلار و ۱۳ سنت برای هر بشکه و در سال  ۲۰۲۱ به ۴۷ دلار و ۸۱ سنت برای هر بشکه برسد.

این نهاد پیش‌بینی کرد میانگین تولید روزانه نفت اعضای اوپک  در سال ۲۰۲۰، ۲۶ میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه  و در سال ۲۰۲۱، ۲۸ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه باشد که از تولید روزانه ۲۹ میلیون و ۲۷۰ هزار بشکه‌ای این سازمان در سال ۲۰۱۹ کمتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر