{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 438676

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شرکت نفتی آرامکو درحالی سهام‌دارانش را برای اولین بار به مجمع عمومی عادی فراخواند که برای جلوگیری از کاهش سود سهام‌داران، از پرداخت سود به دولت خواهد کاست.

به گزارش اقتصادآنلاین، روز جاری شرکت آرامکوی عربستان که در آخرین روزهای سال میلادی گذشته (2019) وارد بورس شد، سهام‌داران را به مجمع عمومی عادی سالانه بصورت آنلاین دعوت کرد. مجمع این شرکت در روز شانزدهم ماه جاری برگزار خواهد شد.

 گفتنی است شرکت آرامکو قول 75 میلیارد دلار سود سالانه سهام را برای 5 سال اول داده بود تا سرمایه‌گذاران را جذب عرضه اولیه سهام آن در بورس در دسامبر سال گذشته میلادی کند.

اما تحلیل‌گران پیش بینی می کنند درآمد آرامکو و جریان پول نقد آن در سه‌ ماهه‌ی اول سال جاری میلادی کاهش یافته باشد و برخی تخمین می‌زنند پرداخت های این شرکت به دولت نصف شود. در این صورت فشار اقتصادی بر دولت عربستان پس از سقوط قیمت نفت بیشتر خواهد شد.

 این تلاش های آرامکو برای عدم پرداخت سود به دولت به جهت آن است که 1.7 درصد سهام‌دارانی که اواخر سال گذشته میلادی در عرضه اولیه سهام آرامکو در بورس شرکت کردند، سود سهام خود را دریافت می کنند. آرامکو هم مانند سایر شرکت های بزرگ نفت دنیا از بحران ویروس کرونا ضربه خورده است.

این شرکت در سال گذشته میلادی ، 73.2 میلیارد دلار سود سهام پرداخت کرد و  در نظر دارد این رقم را در 2020 به 75 میلیارد دلار برساند. 1.7 درصد از این سود متعلق به سهامداران خرد است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری