کد خبر 430655

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

آخرین وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر در روزگار کرونایی/ واحد یکم متوقف شد

درحالی واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر روز جاری بصورت موقت متوقف می شود که در ماه اخیر و با وجود شیوع کرونا این نیروگاه به فعالیت خود ادامه داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین ساخت واحدهای نیروگاه هسته‌ای بوشهر، بزرگترین پروژه مشترک روسیه و ایران به حساب می‌آید. پیش از این، الکسی لیخاچف مدیر کل شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه گفته بود که ساخت نیروگاه هسته‌ای توسط روس اتم در خارج از این کشور مطابق با شرایط موجود با ویروس کرونا برنامه ریزی شده است. در نتیجه روز گذشته از سوی استاندار بوشهر اعلام شد که ویروس کرونا وقفه‌ای در روند اجرای پروژه‌های نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه ایجاد نکرده است.

قابل ذکر است در نوامبر ۲۰۱۴، فدراسیون روسیه و ایران قراردادی را برای ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر (پروژه بوشهر ۲) امضا کردند. مراسم رونمایی از پروژه بوشهر ۲ در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۶ برگزار شد. در واحد های ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر، راکتورهای روسی با بالاترین نیازهای ایمنی بکار گرفته خواهند شد. ظرفیت کل دو واحد جدید ۲۱۰۰ مگاوات است. هزینه پروژه بوشهر ۲ طبق گفته طرف ایرانی حدود ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود و پیش بینی می شود اجرای آن ۱۰ سال طول بکشد.

از سوی دیگر امروز خبر رسید که نیروگاه  بوشهر بر اساس برنامه‌ریزی فعالیت سالانه به‌منظور تعویض سوخت، انجام بازرسی و تعمیرات دوره‌ای به‌طور موقت متوقف می‌شود. معاون سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران در این باره گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده و هماهنگی صورت گرفته با شبکه سراسری برق کشور، فعالیت تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر به‌منظور انجام عملیات تعویض سوخت سالیانه نیروگاه، بازرسی‌ها و تعمیرات دوره‌ای از امروز متوقف خواهد شد.

جعفری همچنین گفت: با انجام عملیات سوخت گذاری پیش رو، تولید برق در واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر در موعد مقرر از سر گرفته‌شده و نیروگاه مجدداً به شبکه سراسری برق کشور متصل شود.

گفتنی است، از ابتدای بهره‌برداری تجاری از واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر تاکنون حدود ۴۳ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید و به شبکه سراسری برق کشور تحویل‌شده است. همچنین از زمان تعویض سوخت قبلی نیروگاه از اردیبهشت‌ماه سال گذشته تاکنون این نیروگاه بیش از ٧.٢ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی تولید نموده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر