کد خبر 427796

سریز سد چشمه زنه در چهارمحال و بختیاری

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری با اشاره به ذخیره آب پشت سدهای استان، گفت: سد چشمه زنه با ظرفیت اسمی یک میلیون متر مکعب در حال حاضر سرریز شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، احمدرضا سدهی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با افزایش دمای نسبی و تغییر اقلیم در استان شاهد تفاوت‌های چشمگیر در نوع و زمان بارش بوده‌ایم، اظهار کرد: هرساله بارش‌های مؤثر در فصول پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد و با توجه به برودت هوا در استان بارش‌ها غالباً به صورت برف بوده، اما در سال‌های اخیر عمدتاً بارش‌ها به صورت باران بوده است.

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری در خصوص مقایسه میزان بارش امسال با میزان سال آبی گذشته و میانگین بلندمدت استان، خاطرنشان کرد: بارش‌ها در سال آبی جاری 426 میلیمتر تا 10 فروردین سال‌جاری بوده که نسبت به میانگین بلند مدت 12 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به ذخیره آب پشت سدهای چهارمحال و بختیاری، گفت: با توجه به بارش‌های سال آبی 99-98 سد چغاخور با ظرفیت اسمی 59 میلیون متر مکعب اکنون 76 درصد و سد سورک با ظرفیت اسمی 25 میلیون متر مکعب به میزان 6 درصد و سد ناغان با ظرفیت اسمی 6 میلیون متر مکعب 83 درصد پر شدگی دارند و سد چشمه زنه با ظرفیت اسمی یک میلیون متر مکعب در حال حاضر سرریز شده است.

سدهی با اشاره به اقدامات در راستای مدیریت و کاهش خطرات ناشی از سیلاب، افزود: دفتر مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه‌ای با همکاری ادارات منابع آب شهرستان‌های سطح استان نسبت به انجام فعالیت تعیین حدود بستر و حریم یک‌هزار و 420 کیلومتر از رودخانه و تالاب‌ها، 100 کیلومتر اجرای عملیات لایروبی و ساماندهی،140 کیلومتر مرحله دوم ساماندهی ، 200 هکتار آزادسازی تصرفات واقع در بستر و حریم ( 128 هکتار حوضه زاینده رود، 72 هکتار حوضه کارون ) و شناسائی حدود 250 نقطه حادثه خیز در سطح استان اقدام کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری تأکید کرد: تدابیر لازم جهت جلوگیری و پیشگیری از تخلفات در نقاط حادثه‌خیز استان از جمله استقرار 9  اکیپ گروه گشت مختص حفاظت از رودخانه‌ها به منظور پایش مستمر منابع آب سطحی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: بنابراین به منظور کاهش مخاطرات ناشی از سیلاب می‌طلبد مطابق با ماده 13 آئین نامه مربوطه به بستر رودخانه‌ها، فعالیت در مجاورت منابع آبی از جمله رودخانه، مسیل ، تالاب‌ها و ... با کسب استعلام از شرکت آب منطقه‌ای و تعیین حدود بستر و حریم مجاری آبی صورت گیرد و دستگاه‌های متولی نسبت به پاکسازی، لایروبی و بهسازی سازه‌های تقاطعی با رودخانه‌ها اقدام کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    یه جوری خبر کار نکنین که کسی که نمیدونه فکر کنه دارین درباره ی کارون چهار یا زاینده رود حرف میزنین. سد زاینده رود یه سد خاکیه که فقط میتونه آب شهر کوچیک هفشجان و روستاهای اطرافش را تامین کنه. تازه این سد در دامنه ی کوه جهانبینه که از کوه های بلند استان محسوب میشه و باز هر سال داره بارش برف روی کوه کمتر میشه. چهارمحال خشکیده. خجالت بکشین از نوع خبر کار کردنتون. چرا کم شدن آب بقیه ی سدهای استان برای تیتر خبرتون جذاب نبوده.