کد خبر 422683

زیان اقتصادهای عربی خاورمیانه از کرونا

فعالیت تجاری در بخش غیرنفتی عربستان سعودی روز به روز بدتر می‌شود. پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصاد عربستان در ۲۰۲۰ تنها ۰.۶درصد باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، صادرکنندگان نفت خاورمیانه با کاهش تقاضا در چین، بزرگترین بازار خود به‌خاطر شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند.

اقتصاد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس ضربه بیشتری از کاهش تقاضای نفت در آسیا و کاهش قیمت نفت خورده‌ است. بازارها نگران کاهش قابل توجه رشد اقتصاد جهان بر اثر شیوع این ویروس هستند.

فعالیت تجاری در بخش غیرنفتی عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده اوپک و امارات سومین تولیدکننده این گروه روز به روز بدتر می‌شود.

2020 شروع خوبی برای اقتصادهای عربستان و امارات نداشته است. این دو اقتصاد بزرگ خلیج فارس تولید نفت خود را طی قرارداد جدید ائتلاف اوپک پایین آورده‌اند و حتی بیشتر از سهمیه‌شان کاهش تولید داشته‌اند و حالا هم تلاش می‌کنند جلوی عرضه اضافی نفت به بازار را بگیرند.

از زمانی که چین شیوع ویروس کرونا را در اواخر ژانویه اعلام کرد، قیمت نفت رو به کاهش گذاشت و هفته گذشته به پایین‌ترین حد طی یک سال رسید. عربستان سعودی و امارات نه‌تنها نفت بسیار کمتری صادر می‌کنند، بلکه پول بسیار کمتری هم از این صادرات به دست می‌آورند.

ویروس کرونا مشکلات بیشتری برای اقتصادهای خلیج فارس ایجاد کرده است. این ویروس تولید کارخانه‌ای در چین را پایین آورده، عرضه محصولات به مقاصد صادراتی را به تأخیر انداخته و حساسیت تجاری در سراسر جهان را کاهش داده است، به این ترتیب حتی بخش غیرنفتی تولید کنندگان نفت خلیج فارس هم متضرر شده است. متنوع شدن اقتصاد عربستان و امارات به‌دور از نفت هم نتوانست آنها را نجات دهد.

آی‌اچ‌اس مارکیت در گزارش خود از شاخص مدیران خرید اعلام کرد در عربستان، تولید کارخانه‌ای، سفارش‌های جدید و روند استخدام، همه شتاب خود را از آغاز سال 2020 از دست داده‌اند و توسعه فعالیت تجاری بخش خصوصی غیرنفتی در ماه فوریه به پایین‌ترین حد از اوت 2009 رسیده است.

شاخص مدیران خرید عربستان پایین‌ترین حد از آوریل 2018 بوده است، رشد تولید کارخانه‌ای و سفارش‌های جدید در این کشور به‌شدت سقوط کرده و اطمینان تجاری به بدبینانه‌ترین حد در یک سال و نیم گذشته رسیده است.

 وخامت بخش غیرنفتی عربستان پس از یک عملکرد عالی در 2019 اتفاق افتاده است. بخش غیرنفتی عربستان عامل 3.3 درصد رشد اقتصادی این کشور در 2019 بود که بالاترین حد طی پنج سال گذشته است و کمک کرد اقتصاد عربستان در سال گذشته میلادی علی‌رغم 3.6 درصد کاهش در بخش نفت، 0.3 درصد رشد داشته باشد.

دورنمای سال 2020، دو ماه پیش، قبل از شیوع ویروس کرونا روشن‌تر بود. صندوق بین‌المللی پول انتظار داشت اقتصاد عربستان 1.9 درصد رشد داشته باشد، ولی پس از شیوع این ویروس، گلدمن ساچز رشد اقتصاد عربستان را برای 2020، 0.6 درصد پیش‌بینی می‌کند.

در امارات هم پیش‌بینی می‌شود شرایط تجاری در بخش غیرنفتی بدتر شود و تولید برای اولین بار در 10 سال گذشته پایین بیاید.

 بنابراین این دو کشور به قیمت بالاتری برای نفت نیاز دارند چون شیوع ویروس کرونا فعالیت اقتصادی غیرنفتی آنها را مختل کرده است، ولی تقاضای جهانی نفت کاهش یافته و بزرگترین محصول صادراتی این کشورها و اصلی‌ترین منبع درآمد آن‌ها ارزان‌تر شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر