کد خبر 418865

پیش بینی بهبود قیمت‌نفت طی سال جاری میلادی

مدیر عامل شرکت ویتول گفت کاهش بیشتر تولید لیبی و ونزوئلا و برنامه‌های اوپک برای پایین آوردن بیشتر تولید به جبران ۲۰۰ میلیون بشکه کاهش تقاضای نفت کمک خواهد کرد و بازار را در نیمه دوم سال جاری میلادی در شرایط بهتری قرار خواهد داد.

 به گزارش بلومبرگ، شرکت تجاری ویتول اعلام کرد انتظار دارد با از بین رفتن تاثیر شیوع ویروس کرونا، قیمت نفت در ادامه سال جاری میلادی افزایش یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، راسل هاردی، مدیر عامل شرکت ویتول گفت 200 میلیون بشکه از تقاضای نفت جهان در سه ماهه اول سال جاری میلادی کاهش می یابد. کاهش تقاضا در چین در حال حاضر به خاطر ممنوعیت سفر و محدود شدن فعالیت های اقتصادی، 4 میلیون بشکه در روز است.

 مدیرعامل ویتول با اشاره به تاثیر این کاهش تقاضا بر قیمت نفت گفت عوامل مثبتی هم برای مقابله با تاثیر ویروس کرونا وجود داشته است و آن هم کاهش بیشتر تولید لیبی و ونزوئلا و برنامه‌های اوپک برای پایین آوردن بیشتر تولید است.

هاردی در مصاحبه ای با بلومبرگ گفت:« همه این عوامل به جبران 200 میلیون بشکه کاهش تقاضا کمک خواهد کرد و بازار را در نیمه دوم سال جاری میلادی در شرایط بهتری قرار خواهد داد. اوپک طی چند هفته آینده نشستی برگزار می کند و بازار انتظار کاهش تولید را از طرف این گروه دارد».

 مقامات اوپک در اوایل همین ماه توصیه کردند 600 هزار بشکه دیگر از تولید این گروه کم شود تا قیمت نفت افزایش یابد ولی روسیه تمایلی به این کاهش نداشت و زمان بیشتری برای بررسی این پیشنهاد خواست.

 نشست بعدی اوپک و متحدانش برای مذاکره در مورد کاهش تولید در اوایل مارس برگزار می شود و مسکو احتمالاً با تمدید یا کاهش بیشتر تولید موافقت می‌کند ولی ممکن است به آن پایبند نماند.

 در این بین، آژانس بین المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا و اوپک دورنمای خود را از تقاضای جهانی نفت کاهش داده اند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا از همه بدبین تر است و انتظار دارد تقاضا 378 هزار بشکه در روز در سال جاری میلادی کاهش یابد. اوپک پیش بینی خود را 230 هزار بشکه در روز پایین آورده است و آژانس بین المللی انرژی 365 هزار بشکه در روز کاهش تقاضا را پیش بینی می کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر