کد خبر 405003

وزیر نیرو: کشور از سیستم اداری بخشی‌نگر رنج می‌برد

وزیر نیرو با اشاره به وجود سیستم اداری بخشی‌نگر در کشور گفت: سازوکارهای موجود در سیستم اداری، کشور را به سمت بخشی کارکردن سوق می‌دهد و در صورت تداوم این وضعیت، در عرصه هایی مثل اتحادیه‌های اقتصادی و کمیسیون‌های مشترک که باید با هم کار کنیم، نتیجه نمی‌گیریم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان عصر پنجشنبه در نشست مشترک شورای هماهنگی و توسعه صادرات ایران (اوراسیا)، با اشاره به اینکه تحریمها باید به عنوان فرصتی بی نظیر برای کمک به یکدیگر در جهت رفع مشکلات موجود در کشور محسوب شود، گفت: کشور از سیستم اداری بخشی‌نگرانه رنج می برد چنانکه در برابر مشکلات همواره انگشت اشاره ما به سمت طرف مقابل و بیرون بوده و کمتر مشکلات خود را دیده ایم .

 وی تصریح کرد : در واقع ما تمرین جمعی کار کردن و کار جمعی را نداریم و یاد نگرفته ایم که با هم و در کنار هم کار کنیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه اتحادیه اوراسیا می تواند علاوه بر کاهش مسائل موجود اقتصادی مشکلات اقتصاد کشور را نیز رفع کند، افزود: اگر با همین رویه بخشی نگر ادامه دهیم در عرصه هایی مثل اتحادیه های اقتصادی و کمیسیون های مشترک که باید با هم کار کنیم نتیجه نمی گیریم .

وی با تاکید بر اینکه در صورت ادامه این روند با افزایش واردات و کاهش اشتغال در کشور مواجه خواهیم شد، ادامه داد: چاره ای جز استفاده از خرد جمعی و با هم کار کردن نداریم و باید ساز و کارهای میان بخشی را شناسایی کرده و کار را به آنها بسپاریم.

وزیر نیرو با بیان اینکه اتحادیه اوراسیا فرصت مناسبی برای تمرین کار جمعی به بهترین شکل ممکن است تاکید کرد: نیازمند آنیم که به صراحت و بدون فرافکنی با یکدیگر صحبت کنیم و مشکلات را به یکدیگر محول نکنیم تا در فرصت کوتاه دستاوردهای خوبی حاصل شود.

اردکانیان با بیان اینکه تولید ناخالص اوراسیا حدود چهار هزار میلیارد دلار است، گفت : حجم صادرات اوراسیا از این تولید ناخالص حدود ۸۵۰ میلیارد دلار است که بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار از این مقدار متعلق به روسیه است.

وی با اشاره به اینکه همه فعالان اقتصادی ایران در بخش های دولتی و خصوصی باید برای ۲۵۰ میلیارد دلار واردات روسیه برنامه ریزی داشته باشند تاکید کرد: از پنجم آبان ماه که موافقتنامه تشکیل اتحادیه اوراسیا عملیاتی شده تا کنون حدود ۲۵۰ میلیون دلار صادرات اوراسیا به ایران و ۱۸۰ میلیون دلار صادرات ایران به اوراسیا بوده است.

 وی اظهار کرد : باید بدانیم از این تجارت، اوراسیا به میزان ۸۶ درصد از تخفیفات بهره مند شده و ایران کمتر از ۲۳ درصد را به خود اختصاص داده است که این مقدار فاصله بسیار زیادی است .

وزیر نیرو به نقش سایر استان‌ها در قالب تشکل های استانی هم اشاره و تاکید کرد: گردشگری در خزر ظرفیت بسیار ارزشمندی است که تا کنون از آن استفاده نشده در حالیکه گیلان می تواند در این زمینه پیشرو باشد اما از سوی دیگر کشور روسیه در حال ساخت کشتی تفریحی برای رونق گردشگری در خزر است.

اردکانیان با اشاره به اینکه ارز حاصل از صادرات قبل از امضای این توافقنامه دغدغه همه سرمایه گذاران و تجار بود، گفت: این مشکل نیازمند توجه ویژه مسائل پولی و بانکی است و خوشبختانه با رایزنی های انجام شده دبیرخانه اتحادیه اوراسیا روی این موضوع تمرکز دارد.

وی استفاده از ارزهای ملی با محوریت روبل روسیه و تعمیم آن در منطقه اوراسیا، استفاده از تهاتر کالا به کالا و کالا با ارز را از راه های رفع مشکل پولی و مالی تجار و سرمایه گذاران عنوان و اظهار کرد: منطقه قفقاز شمالی با ۱۰ میلیون جمعیت ظرفیت مناسبی برای فعالیت استان‌های شمالی به صورت ارتباط دو طرفه یا برگزاری نمایشگاه و یا حضور در بازارهای آن است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پیشنهاد کارگروه استانی برای گیلان پذیرفتنی است، گفت: به دنبال سفر رییس جمهوری به جمهوری آذربایجان اتفاق خوبی برای گشایش اقتصاد ریلی ایران و آذربایجان در دست اقدام است تا با حمل و نقل ترکیبی شاهد توسعه بیش از پیش اقتصاد کشور و مبادلات ایران با کشورهای همسایه باشیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه در گیلان هیچ مشکلی برای تامین برق واحد های صنعتی و شهرک ها وجود ندارد، افزود: ظرفیت تولید برق در گیلان هزار مگاوات نسبت به برنامه تولیدی آن بیشتر است و بهترین محل مصرف این برق اضافی در صنایع استان است.

 اردکانیان صبح امروز برای افتتاح و بهره‌برداری از چندین پروژه آب و برق وارد گیلان شد. 

بهره‌برداری و کلنگ زنی ۱۲ پروژه ملی و زیر بنایی برق منطقه‌ای با سرمایه‌گذاری ۴,۶۱۲ میلیارد ریال به صورت همزمان در صومعه سرا، افتتاح سد لاستیکی گالشکلام لنگرود با ۲۰ میلیارد تومان هزینه و سرمایه‌گذاری، اجرای ۲ طرح برق رسانی شرکت برق منطقه‌ای گیلان با ۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار و ساخت یک مجتمع آبرسانی به ۱۵ روستا با ۲۹۹میلیارد تومان اعتبار در شهرستان آستانه اشرفیه و حضور در نشست مشترک شورای هماهنگی و توسعه صادرات ایران (اوراسیا) در رشت از برنامه های سفر وزیر نیرو به گیلان بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر