{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 400544

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

درحالی تنها ۳.۵ درصد از متانول تولید کشور در داخل به مصرف می‌رسد که استراتژی جلوگیری از خام‌فروشی این ماده باارزش در هلدینگ خلیج فارس در دستور کار قرار دارد.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ در نشست خبری روز جاری جلیل قسامی، مدیرعامل پتروشیمی آپادانا با بیان اینکه این مجموعه میانه سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: متانول یک محصول بالادستی است که تکمیل زنجیره ارزش آن سبب تولید مواد با ارزش افزوده ۲۰ برابری می‌شود. قسامی افزود: امروز یکی از شاخص‌های سنجش توسعه یافتگی کشورهاست و برای مثال چین با تولید ۶۰ میلیون متانول در سال و واردات ۱۰ میلیون تن دیگر، در صدر است. اما در ایران سالانه هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن متانول تولید می‌شود که تنها ۳۰۰ هزار تن آن مصرف داخلی می‌شود و مابقی صادر می‌شود. از این رو به گفته مدیرعامل آپادانا، از لحاض نیاز چین به متانول، بازار این محصول تضمین شده است.

وی با بیان اینکه این پروژه تاکنون ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، تاکیدکرد: بودجه این طرح بالغ بر ۴۶۳میلیون یورو تخمین زده شده که ۲۵۰ میلیون یورو تاکنون سرمایه‌گذاری شده است.

مدیرعامل آپادانا در ادامه بیان داشت: بازگشت سرمایه متانول ۳۶.۶ درصد بوده و این پتروشیمی تحت لیسانس کازاله سوئیس است. همچنین این واحد ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن محصول را دارد که به گفته قسامی تمام این میزان محصول صادر خواهد شد.

وی افزود: گرید متانول تولیدی این واحد AA با کیفیت‌ترین گرید متانول با خلوص ۹۹.۹۹ درصد است که باکیفیت‌ترین منانلو جهان است و روزانه ۴ هزار مترمکعب مصرف متان این طرح خواهد بود.

قسامی تاکید کرد: طبق سیاست هایی که تبیین شده؛ استفاده حداکثری از تمام تجهیزات ساخت داخل مبنای کار قرار دارد و اگر برخی محصولات ساخت داخل تهیه نشود،از بهترین برندهای جهانی تهیه می شود.

وی در خصوص تکمیل زنجیره ارزش متانول در هلدینگ خلیج فارس گفت: از آنجاکه محصولات پایین دست متانول ۲۰ برابر ارزش افزوده بیشتر دارد، هلدینگ خلیج فارس در پروژه‌های خود برای تکمیل این زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی تاکید دارد.

قسامی

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری