کد خبر 400239

نماینده مجلس در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین تاکید کرد؛

سردرگمی بودجه با افزایش قیمت بنزین/ انعکاس بین‌المللی ۶۰میلیون نفر یارانه‌بگیر مناسب نبود

امروز درحالی بودجه سال آینده تقدیم مجلس شد که بلاتکلیفی تاثیر افزایش قیمت بنزین در درآمدهای دولت و نامشخص بودن وضعیت طرح کمک معیشتی، کلاف بودجه را سردرگم کرده است.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ روز جاری دولت حساب دخل و خرج یک سال آینده خود را برای بحث و بررسی در اختیار نمایندگان مردم قرار داد. اما بودجه سال آینده تفاوت قابل توجهی با سال‌های قبل دارد چراکه علاوه بر گزینه کاهش شدید درآمدهای نفتی، بلا تکلیفی تاثیر افزایش قیمت بنزین در جبران کسری بودجه همچنان پاشنه آشیل بودجه سال ۹۹ است.

در این رابطه مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: متاسفانه شاهد نوعی تعارض میان رفتار و گفتار دولت هستیم چراکه تا پیش از این گزارش شده بود که 40هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی پرداخت می شود و اخیرا نیز در طرح کمک معیشتی قرار است 30 هزار میلیارد تومان پرداخت شود و به علاوه این که همچنان 14 میلیارد دلار ارز دولتی به کالاهای اساسی و دارو تعلق می گیرد. لاهوتی تاکید کرد این آمارها با اذعان دولت مبنی بر کسری بودجه و یافتن راهی برای جبران آن چندان هم‌خوانی ندارد.

وی در اعتراض به نحوه عملکرد دولت در اطلاع رسانی و مخاطب قرار دادن مردم گفت: دولت به جای پرداخت کمک معیشتی، اگر مسئله را با صداقت با مردم مطرح می کرد، می توانست موضوع افزایش قیمت بنزین برای همیشه حل و فصل کند.

لاهوتی ضمن اعلام مصرف 100 میلیون لیتری بنزین در کشور گفت: آمارهاو سوابق نشان می دهد که باوجود سهمیه بندی، مصرف بنزین نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز پیدا کرده است. بنابراین عواید این طرح تنها تقسیم 30 هزار میلیارد تومان میان بخشی از مردم و هزاران میلیارد تومان خسارت به باقی مردم بود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اعلام کمک معیشتی برای 60 میلیون نفر، بازتاب مناسبی در دنیا نداشته گفت: وقتی دولت اعلام می کند که به 60 میلیون نفر یارانه اختصاص می یابد یعنی 75 درصد جمعیت ایران در شرایطی هستند که مستحق دریافت کمک دولت هستند و انتشار این موضوع در دنیا عواقب ناخوشایندی برای کشور به همراه دارد و پیام بدی را از ایران به دنیا مخابره می کند. چراکه ایران کشور ثروتمندی است و نباید اقتصادش درگیر یارانه باشد.

لاهوتی شرایط پیش آمده را درخور ملت ایران نمی‌داند معتقد است یکبار برای همیشه اقتصاد از ریشه باید درمان شود و در این درمان، مردم می‌توانند نقش اصلی داشته باشند اگر دولت بخواهد

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    به خدا قسم فقط پدر همه رو در اوردید با این گرونی اگه بخوای پولی هم بدید اینجوریه دیگه کسی که خیلی نیاز داره نمی دید