کد خبر 385831

وعده روسیه برای نفت‌رسانی به کوبا

نخست وزیر روسیه گفت روسیه راه‌هایی را برای کمک به کوبا به منظور دسترسی به نفت و محصولات نفتی پیدا خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در دیداری که از کوبا داشت، وعده داد به این کشور برای توسعه بخش انرژی خود کمک کند اما هیچ اقدام کوتاه مدتی را برای کمک به این کشور که در نتیجه تشدید تحریمهای آمریکا دچار کمبود سوخت شده است، اعلام نکرد.

با این حال محموله‌های نفتی که هفته گذشته از سوی ونزوئلا به کوبا رسانده شد، اندکی به این کشور کمک کرد. اما بعید است حمایت روسیه و ونزوئلا، مشکلات سوخت کوبا را حل کند و دولت این کشور بسیاری از تدابیر صرفه جویی در انرژی را که ماه گذشته اعلام کرده بود، گسترش داده است.

مدودف در پاسخ به این پرسش که آیا کشتی‌های روسی نفتکشها را به مقصد کوبا اسکورت خواهند کرد، به شبکه تلویزیونی روسیه ۱ گفت: تصور می‌کنم ما راه‌های دیگری را برای کمک به کوبا برای دریافت نفت و محصولات نفتی پیدا خواهیم کرد. وی گفت: ما در این باره صحبت کردیم و توافق کردیم که طرحی را برای تامین انرژی به کوبا طراحی کنیم.

بر اساس گزارش رویترز، کوبا ۱۱ سپتامبر هشدار داد که به دلیل تحریمهای وضع شده از سوی آمریکا به تلافی حمایت از دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا، نتوانسته است محصولات نفتی مانند بنزین و دیزل کافی را تا پایان ماه وارد کند.

تولید نفت کوبا در حال حاضر ۴۰ درصد از نیازهای این کشور را تامین می‌کند و باقی آن سالهاست که تحت یک توافق تهاتری در قبال خدمات پزشکی، از سوی ونزوئلا تامین می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر