کد خبر 361996

سازمان مدیریت بحران اجازه انتقال آب هورالعظیم به عراق را ندهد

نماینده مردم دزفول در مجلس با اشاره به تخریب حفاظ های مرزی تالاب هورالعظیم، عنوان کرد: بخشی از آب این تالاب به دلیل شیب جغرافیایی زمین به سمت کشور عراق در حال انتقال است که سازمان مدیریت بحران و وزارت نیرو باید با ترمیم دایک‌های مرزی از انتقال آب جلوگیری کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، عباس پاپی زاده با اشاره به وضعیت تالاب هورالعظیم پس از بارندگی‌ها و سیلاب‌های فروردین و اردیبهشت‌ماه، گفت: شیب طبیعی و جغرافیایی تالاب هورالعظیم به سمت کشور عراق است و طبیعی است و منظقه‌ای که در عراق واقع شده عمق بیشتری نسبت به ایران دارد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سیل اخیر حدود  80 درصد هورالعظیم آبگیری شد و امروز نباید اجازه داد که آب از این تالاب مهم خارج شود.

وی، تبخیر آب به دلیل گرما و حرکت آب به سمت عراق را دو علت کاهش سطح آب هورالعظیم برشمرد و گفت: بین مرز ایران و عراق پیش از سیل‌های اخیر دایک (حفاظ خاکی) وجود داشت که در صورت وجود آب در تالاب اجازه عبور آب را نمی‌داد ولی در سیل اخیر دایک‌های مرزی ایران و عراق تخریب شد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه عوامل بسیاری در ماندگاری آب هورالعظیم اهمیت دارد و ماندگاری آن نیز برای محیط زیست ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: عواملی مانند دخل و تصرف‌ها در تالاب، انتقال‌ آب و سپس برداشت‌های غیر مجاز از منابع آبی هور العظیم می‌تواند باعث کاهش تراز آبی تالاب هورالعظیم شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران باید نقاط تخریب شده را شناسایی و نسبت به بازسازی آن اقدام کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری